Zhvillohet mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës, vendimet e rëndësishme që u miratuan

28/01/2021 - 15:39

Këshilli Bashkiak Durrës ka zhvilluar sot mbledhjen e rradhës me mjete të komunikimit elektronik dhe ka miratuar disa vendime të rëndësishme.

Më poshtë të gjitha vendimet që u miratuan në këtë mbledhje si dhe dy relatimet e kryera:

• Për miratimin e kritereve për familjet në nevojë, që do të trajtohen me ndihmë ekonomike deri në 6% të fondit të kushtëzuar për bllokndihmën ekonomike si dhe për ato që do të trajtohen me fonde të buxhetit vendor.

• Për miratimin e familjeve përfituese të ndihmës ekonomike me fonde nga të ardhurat e Bashkisë Durrës për muajin janar 2021.

• Për mbarimin përpara afatit të mandatit të këshilltarit Arben Isaku.

• Për vijimin e proçedurave të prishjes së detyruar të tre objekteve banimi, pronë private (pallat), ndodhur në njësitë administrative nr. 3 dhe nr. 4, Durrës, në zbatim të ekspertizës të thelluar, hartuar nga Instituti i Ndërtimit, Tiranë.

• Për miratimin e listës së familjeve përfituese të subvencionimit të qirasë, të mbetura të pastreha si pasojë e shembjes së banesave të tyre, shkaktuar nga prishja e detyruar e pallateve pranë tyre, sipas ekspertizave të thelluara hartuar nga Instituti i Ndërtimit Tiranë.

• Për miratimin e listës së familjeve përfituese të subvencionimit të qirasë, të mbetura të pastreha, si pasojë e shembjes së banesave të tyre (pallate), shkaktuar nga prishja e detyruar, sipas ekspertizave të thelluara, hartuar nga Instituti i Ndërtimit Tiranë.

• Për miratimin e ndryshimit të vkb nr. 599, datë 11.03.2019 “Për miratimin e përdorimit të fondit vjetor prej 8.800.000 lekë për prokurimin e sipërmarrjes private të shërbimit të mirëmbajtjes dhe ruajtjes së varrezave publike të qytetit të Durrësit”.

• Raport për punën e këshillit të bashkisë Durrës për 12- mujorin e vitit 2020.

• Relatim mbi rezolutën “Mbi marrjen e masave të veçanta për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë të shkaktuar nga covid-19, pёr parandalimin e dhunёs me bazё gjinore”, e cila është miratuar me vkb nr.58, datë 30.06.2020.

• Për miratimin e kontratës model për kalimin e masës së grantit të rindërtimit për banesat individuale të dëmtuara nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019 sipas projekteve model nga Bashkia Durrës tek përfituesi.

• Për miratimin e vendndodhjes së terminalit jugor të autobusëve në Bashkinë e Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banorët e pallatit nr.1187/1188, lagjja nr.16 në Durrës kanë protestuar për rikontruksionin që i është bërë godinës ku banojnë 54 familje

Prej datës dy të këtij muaji, në qytetin e Durrësit ka vijuar procesi i vaksinimit antiCovid.

Vranësirat dhe reshjet e shiut e dëborës do te dominojnë sot të gjithë territorin, ku më të dukshme do të jenë në zonat Veriore dhe Veril

Paraditen e sotme, para se të niste mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës, në të cilën ishte parashikuar të kalonte me urgjencë për mirati

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak Durrës, një nga pikat e rendit të ditës ishte ajo me nr.5 ku kaloi për miratim

Vijon te jetë i lartë numri i personave dhe i rasteve të reja me COVID-19 në Shqipëri.

Personi që i vuri flakën katit të dytë të Drejtorisë Arsimore në Fier është kapur nga policia.

Zjarr në Drejtorinë Arsimore në Fier. Burime zyrtare bënë me dijet se zjarri ka rënë rreth orës 15:10, në katin e dytë të ndërtesës.