Athina në “shtetrrethim”

Postuar: 06/12/2017 - 12:52

Më shumë se 5000 policë janë angazhuar për ruajtjen e rendit në kryeqytetin grek, Athinë për shkak të protestave masive të paralajmëruara në përvjetorin e 9-të të ekzekutimit të adoleshentit Aleksis Grigoropoulos në lagjen Aksarksia të Athinës.

Protestat filluan gjatë mesditës dhe do të kulmojnë gjatë orëve të mbrëmjes.

Policia thotë se grupet anarkiste janë vënë në lëvizje, madje përgjime telefonike të interceptuara prej shërbimeve sekrete shtojnë frikën e akteve të shunshme në kryeqytetin helen.

Protesta të ngjashme do të mbahen edhe në qytetet më të mëdha të vendit.

9 vjet më parë,A leksis Grigoropulos mbeti i vrarë prej policit Epaminontas Korkoneas, i cili qëlloi me armën e shërbimit mbi 16-vjeçarin duke e vrarë në vend.

Masat e policisë do të mbeten në fuqi edhe gjatë 48 orëve të ardhshme, për shkak të vizitës së Presidentit turk në Athinë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili do të vizitoje Greqinë në datën 7 dhe 8 dhjetor.

Autoritet greke thonë se kanë shmangur pak ditë më parë një atentat kundër tij, pas arrestimit të një celule të organizatës terroriste HPDC në Athinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Moti i keq që ka përfshirë nga e premtja pjesën verilindore të Tunizisë shkaktoi pesë të vdekur dhe një të zhdukur, si dhe qindra të p

   Qeveria populiste e Italisë ka ashpërsuar sot rregullat e azilit dhe riatdhesimit, duke miratuar një paketë të hartuar nga ministri i

Në Liberi ka plasur një skandal i madh ku në qendër të tij është presidenti George Weah.

Autoritetet turke urdhëruan arrestimin e 61 ushtarëve të forcave të marinës dhe të forcave tokësore, përfshirë zyrtarët e lartë, për lidh

Një sasi e madhe kartëmonedhash vendase me vlerë 100 milionë dollarë amerikanë, janë grabitur teksa hynin në vend përmes portit të kryeqy

Një grua në Nord Dakota, SHBA, ka varrë shoqen e saj të ngushtë e cila ishte shtatzënë në muajin e tetë dhe i ka marrë fetusin, për ta rr

Çdo shtator, udhëheqësit botërorë vijnë për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, me seli në Nju Jork.

   Izraeli ka njoftuar banorët e një fshati në Bregun Perëndimor se ata kanë afat deri me 1 tetor për të prishur banesat e tyre.

   Administrata e Trump njoftoi se po përgatitet të propozojë një rregull të ri, i cili ua vështirëson marrjen e “Green Card”-it emigrant