Çmim Nobel për Paqe për liderët e BE-së

10/12/2012 - 15:57

 

OSLO- Liderët e Bashkimit Evropian e pranuan Çmimin Nobel për Paqe, në një ceremoni që sot u mbajt në Oslo. Liderët e tri institucioneve kryesore të Bashkimit Evropian, presidenti i Këshillit të BE-së, Herman Van Rompuy, presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, dhe presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, e morën çmimin prestigjioz në emër të 27 vendeve anëtare.

Çmimin e dorëzoi kryesuesi i Komitetit të Nobelit, Thorbjorn Jagland, i cili theksuar rolin e BE-së në ruajtjen e paqes në kontinetin, në të cilin kishin ndodhur luftëra të përgjakshme.

Kritikët e vendimit të Komitetit Norvegjez të Nobelit për dhënien e Çmimit Nobel për Paqe për Bashkimin Evropian, thonë se BE-ja po lëviz prej krizës në krizë dhe se nuk e ka merituar çmimin.

Në ceremoninë e sotme në Oslo morën pjesë shumë shefa të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të BE-së.

Çmimi në para prej 930 milionë eurosh do t’u jepet projekteve që i ndihmojnë fëmijët për të mbijetuar në zonat e luftërave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë gjetur 44 trupa të prerë në copa brenda një pusi. Ngjarja makabër ka ndodhur në Meksikë, në shtetin Jalisco pranë Guadalajaras.

Kujdes kur zgjidhni mjekun! Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar.

Presidenti Donald Trump ka konfirmuar se djali i Osama bin Ladenit është vrarë në një operacion kundër terrorizmit në SHBA.

Snowden paralajmëron dhe promovon: Në disa intervista, ish-punonjësi i shërbimit të fshehtë të Shteteve të Bashkuara, Edward Snowden, par

Ish-kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha se ka dhënë dorëheqje nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Er

Organizata për ndihma Malteser ka publikuar një raport për migracioni, ku jepen lajme të mira për ekonominë.

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar në Turqi, në zonën Kulp të Dijarbakirit.

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se ka pezulluar për 24 orë faqen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu për shkak të shkeljes të

Planet e Qeverisë britanike për largim nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, tregojnë vështirësi të mundshme në sigurimin e ilaçeve dhe n