1 milion të infektuar nga koronavirusi në botë, vendet me më shumë raste

03/04/2020 - 09:10

Koronavirusi tashmë ka shënuar në këtë fillim prill 1 milion raste zyrtare në gjithë botën dhe 53 mijë viktima.

25% të të infektuarve e ka SHBA me 245 mijë të infektuar, pasuar nga Italia me 115 mijë dhe Spanja me 112 mijë. Këto të fundit janë vendet me më shumë vikima në Europë dhe botë.

Gjermania për herë të parë ka kaluar Kinën, vendin mëmë të koronavirusit duke shënuar sot 84 mijë e 789 të prekur kurse viktima ka 1109.

Problem në Europë ngelen dhe Franca me Mbretërinë e Bashkuar kurse mes vendeve të goditura më së shumti është dhe Irani i Lindjes së Mesme.

Rekord për shërime mban Kina me 76 mijë të rikuperuar pasuar nga Spanja me 26 mijë dhe Italia me 18 mijë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria federale e Gjermanisë po monitoron situatën e pandemisë nga afër, por përgjegjësia praktike qëndron gjithnjë e më shumë në 16 sht

Rikthehet ankthi në Itali pas disa ditësh shifrash në ulje nga pandemia e koronavirusit.

Një fond gjigant ndihme prej 750 miliardë Eurosh është propozuar nga Komisioni Europian për të ndihmuar Bashkimin Europian që të kalojë ‘

Presidenti Trump kërcënoi të mërkurën se do të marrë masa për rregullimin ose mbylljen e kompanive të caktuara të mediave sociale.

Marrëdhënia që Presidenti amerikan ka me gazetarët nuk shumë e mirë, por jo deri aty sa t’i gëzohet daljes së një grupi gazetarësh pa pun

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i cili fitoi betejën me Covid-19 ka shfaqur probleme me shikimin.

Ekonomia franceze do të tkurret me 20% në tremujorin e dytë si rezultat i masave të ashpra të bllokimit të vendit për shkak të pandemisë

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vijon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Numri i rasteve të reja dhe vdekjeve nga Covid-19 vazhon të rritet, por me ritme më të ngadalta.