12 minuta për të ditur jo vetëm nëse jeni me Covid por edhe sa shumë sëmurë jeni

17/09/2020 - 13:30

Dymbëdhjetë minuta për të ditur jo vetëm nëse jeni pozitiv por edhe sa shumë sëmurë jeni dhe nëse keni krijuar antitrupa. Kjo është e mundur vetëm prej një testi të ri i cili mund të identifikojë pacentët që janë më të rrezikuar

Testi i zhvilluar nga platforma Afias Point of Care, shpërndarë nga A. Menarini Diagnostics në Itali dhe në vendet e tjera të Evropës, nuk përdor material të marrë përmes tamponit nga ezofagu por praninë e antigjenit përmes kërkimit të proteinave specifike të virusit edhe jashtë një laboratori analize apo dhome urgjence dhe jep përgjigje në kohë shumë të shkurtër.

Antigjeni zbulohet përmes një reaksioni biokimik i cili lëshon nje sinjal fluoreshente. Ky sinjal ka një shkallë të lartë të ndjeshmërisë që lejon jo vetëm të zbulohet prania e mundshme e virusit, por edhe i siguron operatorit një tregues të ngarkesës virale të pacientit e shprehur në vlera numerike; në fakt, sa më intensiv të jetë fluoreshenca, aq më e lartë është ngarkesa virale.

I njëjti instrument mund të përdoret për hetimin serologjik duke matur sasinë e antitrupave IgM dhe IgG të pranishëm në gjakun e pacientit. Procedura është e njëjtë, por ndryshon lloji i mostrës që do të analizohet, që në këtë rast, mblidhet përmes një vrime dixhitale (marrje mostre kapilare) ose përmes një kampionimi venoz.

Kompania ka njoftuar se aktualisht janë në dispozicion dy modele: Afias 1, i cili ju lejon të kryeni një provë në të njëjtën kohë, dhe Afias 6, i cili lejon ekzaminimin e gjashtë mostrave njëkohësisht.

Me të njëjtën platformë është gjithashtu e mundur të kryhen teste serologjike, duke zbuluar praninë dhe sasinë e antitrupave IgM dhe IgG nga mostra e gjakut e një pacienti. Me përdorimin e Afias 6, për shembull, tre pacientë mund të kenë njëkohësisht, në 12 minuta, rezultatet e testeve serologjike dhe antigjenit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti akutal i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane më 3 nëntor.

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.