12 të vdekur dhe 400 të prekur nga koronavirusi në Itali

26/02/2020 - 19:21

400 të prekur nga koronavirusi në Itali. Të dhënat janë bërë publike nga komisari për emergjencën, Anglo Borrelli, gjatë një konference për shtyp.

"Nuk kam informacione zyrtare mbi fëmijët e prekur, nuk di nga kanë dalë këto informacione. Kur të kemi do t'jua japim" tha Borrelli.

Ndërkohë, agjencia e lajmeve Ansa raporton se ka arritur në 12 numri i të vdekurve në Itali. Viktima e fundit është një 70-vjeçar nga Emilia Romagna, që vuante nga disa patologji të tjera. Sipas agjencisë italiane të lajmeve, 6 janë të miturit që rezultojnë pozitivë ndaj koronavirusit në Lombardi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqjen duke dënuar përgjigjen “zhgënjyese”, sipas tij, të Brukselit ndaj pandemisë së ko

Instituti gjerman për Virologjinë Robert Koch po kërkon vullnetarë që përdorin smartwatch dhe janë të gatshëm t’i vënë në dispozicion të

Më në fund duket se në Itali po shihen ulje të rasteve të reja të infeksionit në kurbën e epidemisë. Nëse në ditët në vijim konsolidohet

Boris Johnson është në kushte të qëndrueshme, ka kaluar një natë të rehatshme, nuk i nënshtrohet “ventilimit mekanik”, dhe nuk duket se k

Rastet e infektuara mme Covid-19 në Afrikë kanë arritur në 10,000, megjithëse shumica e ekspertëve besojnë se numri i vërtetë i infeksion

Në mbarë botën, shifrat ditore të njerëzve që humbin jetën nga COVID-19 rriten me ritme në frikshme.

Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit parashikohet të çojë në humbjen e aq orëve pune që janë ekuivalente me 195 milio

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15 miliardë euro (16.4 miliardë dollarë) për të ndihmuar vendet e varfra të luftojnë pan

Megjithëse nuk ka asnjë kërkim shkencor që tregon efektivitetin e tij, Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara.

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 604 viktima në 24 orët e fundit.