1528 të vdekur nga koronavirusi në SHBA, gjysma e tyre vetëm në Nju Jork

08/04/2020 - 21:41

Rreth 20 mijë raste të reja personash të infektuar me COVID-19 janë regjistruar në SHBA në 24 orët e fundit.

Dita e fundit ka shënuar një rekord të zi për Nju Jorkun, pasi 779 persona ndërruan jetë, pothuajse gjysma e të gjithë viktimave që u shënuan në të gjithë Shtetet e Bashkuara (1,528).

Aktualisht, SHBA ka 420,484 raste të konfirmuara me koronavirus nga të cilët 14,369 kanë ndërruar jetë, ndërsa 22,187 janë shëruar.

Shteti më i goditur mbetet Nju Jorku i ndjekur nga Nju Xhersi1528 të e më pas Miçigani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania e medias sociale Twitter i ka shtuar një paralajmërim një prej postimeve të Presidentit Donald Trump lidhur me protestat në Mine

Meqënëse tani e kuptojmë më mirë virusin Corona, teorikisht një mbyllje për së dyti prej virusit mund të jetë e shmangshme, beson virolog

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump vendosi t’i japë fund bashkëpunimit me Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Zyrtarët amerikanë njoftojnë arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke s

Autoritetet në Kinë nuk kanë regjistruar asnjë infeksion dhe viktimë të re nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 pe

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermani

Duke përshkallëzuar luftën e tij me kompanitë e mediave sociale Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që sfido

Për të dytën ditë radhazi, autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vetëm një viktimë nga koronavirusi.