200 ditë pa asnjë rast të ri me Covid-19, shteti shembull në luftën me virusin

30/10/2020 - 10:24

Ndërsa shumë vende të botës po përpiqen që të mbajnë nën kontroll valën e dytë të pandemisë së koronavirusit, Tajvani sapo ka shënuar 200 ditë radhazi pa asnjë rast të transmetuar lokal me Covid-19.

Rasti i fundit që ishulli me 23 milionë banorë raportoi me koronavirus ishte më 12 prill, të dielën e Pashkëve. Që nga dita e përhapjes së pandemisë e deri këtë të enjte, Tajvani ka konfirmuar vetëm 553 raste, ku 55 prej tyre ishin transmetime lokale.

Pavarësisht se është afër Kinës dhe ka vëllime të larta udhëtimesh dhe tregtie, Tajvani ka regjistruar vetëm shtatë vdekje nga Covid-19 gjatë kësaj periudhe të pandemisë.

Tajvanit nuk i është dashur kurrë të vendosë masa të rrepta. As nuk iu drejtua kufizimeve drastike të lirive civile, si në Kinën kontinentale.

Autoritetet tajvaneze filluan të kontrollonin pasagjerët e fluturimeve direkte nga Wuhan, ku virusi u identifikua për herë të parë, në dhjetor të vitit 2019.

Rastin e parë Tajvani e konfirmoi më 21 janar 2020. Menjëherë ndaloi banorët e Wuhan që të udhëtonin drejt ishullit. Të gjithë udhëtarëve që mbërrinin nga Kina kontinentale, Hong Kong dhe Makao u kërkohej t’i nënshtroheshin testimit të Covid-19

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Thuajse tre milionë njerëz vulnerabël, përfshirë të sëmurë dhe të moshuar në Angli, do të marrin pilula vitamine D falas në kuadër të për

Moti i keq në Sardenjë duket se nuk po njeh përmirësim dhe së fundmi ka shkaktuar rrëshqitje dheu dhe përmbytje në qendrat e banuara.

Në 24 orët e fundit në Itali, kanë rezultuar pozitivë 26.323 persona.

Europa numëron tashmë më shumë se 400 mijë viktima si pasojë e koronavirusit.

Ndërsa një varg vaksinash antiCovid janë pranë miratimit, stafi në aeroportin e Frankfurtit ka filluar të marrë masat për menaxhimin e nj

Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Bide

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro ka deklaruar të enjten në mbrëmje se ai nuk do të vaksinohet kundër koronavirusit, duke shprehur skep

Rreth 60 apo 70 për qind e popullatës duhet të jetë e imunizuar ndaj koronavirusit të ri, në mënyrë që të ulen infektimet, thotë Organiza

Në 24 orët e fundit Italia ka regjistruar 28 352 raste të reja koronavirus.

Shkencëtari i armëve bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh është vrarë pranë kryeqytetit Teheran.