23 diplomatë rusë largohen përfundimisht nga Britania

Postuar: 20/03/2018 - 19:01

   23 diplomatë rusë së bashku me familjet e tyre kanë lënë Britaninë e Madhe pas dëbimit nga kryeministrja Theresa May.

Automjetet diplomatike i çuan ata nga ambasada në Londër drejt Aeroportit Stansted, ku hipën në aeroplan për në Moskë.

Mbretëria e Bashkuar përjashtoi 23 diplomatët pasi akuzuan Rusinë se ishte “fajtore” për helmimin e Sergei Skripal dhe të bijës së tij. Qeveria do të vendosë më vonë nëse do të vendosë sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë.

Një turmë e vogël u mblodh jashtë ambasadës dhe përshëndeti njerëzit që mbanin valixhe, fëmijë dhe kafshë shtëpiake ndërsa hynë në automjete.

Ambasadori rus në Mbretërinë e Bashkuar Aleksandër Jakovko shkroi tëitter:

“Sot ne u themi mirupafshim kolegëve tanë që shkojnë në shtëpi pas lëvizjes armiqësore të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe i’u urojmë më të mirat në karrierën e tyre.”

Po ashtu Moska ka mohuar të gjithë përfshirjen dhe po përjashton 23 diplomatë britanikë në përgjigje të saj. Diplomat e Britanisë së Madhe kanë afat deri të shtunën të largohen nga Rusia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një vajzë 3-vjeçare, e cila po luante me pistoletën e të atit, ka qëlluar aksidentalisht nënën e saj shtatzënë në një parking në Merrillv

Vdiq në moshën 92-vjeçare Barbara Bush, bashkëshortja e një presidenti amerikan dhe nëna e një tjetri.

   Ministri i Jashtëm saudit, Adel al-Jubeir ka ritheksuar sot gatishmërinë e vendit të tij për të dërguar trupa në Siri, si pjesë e përp

   Këshilli për Siguri Kombëtare i Turqisë ka rekomanduar që të zgjatet gjendja e jashtëzakonshme edhe për tre muaj.

   Pas protestave të dhunshme në Tuluzë të Francës, policia franceze njoftoi se ka arrestuar 18 persona.

Një gazetar investigativ rus, i cili kishte shkruar për vdekjen e mercenarëve në Siri, ka vdekur në spital pasi ka rënë nga kati i pestë

Një aktore e Koresë së Jugut, e rrëmbyer nga Koreja e Veriut dhe e detyruar për të bërë filma për shtetin ka vdekur në moshën 92 vjeç.

   Kina dhe Rusia po sfidojnë influencën tregtare të Shteteve të Bashkuara.

   Shtëpia e Bardhë tha të hënën se Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Rusisë, për mbështetjen ndaj P

Një fluturim i “Air China” me destinacion Pekinin bëri një ulje të paparashikuar në qytetin qendror të Zhengzhout, këtë të dielë, pasi nj