450 migrantë evakuohen para Italisë

Postuar: 15/07/2018 - 09:50

Pas një grindjeje për kompetencat mes Italisë dhe Maltës për një anije refugjatësh para Lampedutës, autoritetet italiane gjetën një zgjidhje të shpejtë. Anijet e Frontex dhe e policisë i morën 450 migrantët në bord.

Sipas njoftimit të agjencisë italiane, ANSA, refugjatët e ndodhur në një anije të tejmbushur u shpërndanë në dy anije, ajo e Frontexit mori 176 refugjatë, ndërsa anija italiane e policisë dhe doganave 266 evët. 8 gra dhe fëmijë për shkak të gjendjes së tyre shëndetësore u sollën në Lampedusa. Nuk është e qartë, nëse refugjatët e tjerë do të dërgohen në Itali.

Më parë Italia dhe Malta u grindën për kompetencat, se kush është përgjegjës për migrantët, të dyja vendet refuzuan futjen e anijes në portet e tyre. Ministri i Brendshëm italian dhe zëvendëskryeministër i Italisë, Matteo Salvini tha të premten se nuk do të lejojë që anija të ankorohet në port italian. "Malta, kontrabandistët dhe mëshironjësit duhet ta dinë se kjo anije nuk do të ankorohet këtu", shkroi ai në Facebook.

Ndërsa qeveria e Valettas u shpreh, se anija gjendet më pranë brigjeve italiane se hapësirës malteze. Anija është 53 milje nga Lampedusa dhe 110 milje nga Malta, bëri të ditur roja bregdetare malteze. Për shkak të kufizimeve të ashpra nuk po lëvizin më anije private për të shpëtuar refugjatët në Mesdhe. Kritikët thonë, se kjo ndihmon kontrabandistët që i nisin njerëzit me gomone gjysmë të prishura drejt BE. Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Migrimit vetëm këtë vit kanë humbur jetën 1440 vetë në Mesdhe./DW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident tragjik i ka marrë jetën katër fëmijëve të moshës fillore në Holandë, pasi treni është përplasur me biçikletën me të cilën a

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.

   Ish-kryeministri i Malajzisë, Najib Razak u arrestua sot dhe pritet të fajësohet në kuadër të hetimit që hedh dyshime për përvetësimin

   “Ka qenë takimi më i keq i jetës time”.

Një gjykatë turke ka lënë në burg deri në ditën e gjyqit 24 persona, të cilët protestuan javën e kaluar mbi kushtet e punës në aeroportin

Një modele ruse pretendon se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka tentuar ta helmojë me bar miu.

   Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venez

   Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar të martën Kinën për tentim të ndikimit në zgjedhjet për Kongres, që mbahen në muajin nënt

Gjykata Supreme e Afrikës së Jugut ka legalizuar përdorimin e kanabisit nga të rriturit në vende private.

Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord është zhdukur nga radarët pasi ka fluturuar në Siri. “Kemi humbur kontaktin me ekuipazhin e