450 migrantë evakuohen para Italisë

15/07/2018 - 09:50

Pas një grindjeje për kompetencat mes Italisë dhe Maltës për një anije refugjatësh para Lampedutës, autoritetet italiane gjetën një zgjidhje të shpejtë. Anijet e Frontex dhe e policisë i morën 450 migrantët në bord.

Sipas njoftimit të agjencisë italiane, ANSA, refugjatët e ndodhur në një anije të tejmbushur u shpërndanë në dy anije, ajo e Frontexit mori 176 refugjatë, ndërsa anija italiane e policisë dhe doganave 266 evët. 8 gra dhe fëmijë për shkak të gjendjes së tyre shëndetësore u sollën në Lampedusa. Nuk është e qartë, nëse refugjatët e tjerë do të dërgohen në Itali.

Më parë Italia dhe Malta u grindën për kompetencat, se kush është përgjegjës për migrantët, të dyja vendet refuzuan futjen e anijes në portet e tyre. Ministri i Brendshëm italian dhe zëvendëskryeministër i Italisë, Matteo Salvini tha të premten se nuk do të lejojë që anija të ankorohet në port italian. "Malta, kontrabandistët dhe mëshironjësit duhet ta dinë se kjo anije nuk do të ankorohet këtu", shkroi ai në Facebook.

Ndërsa qeveria e Valettas u shpreh, se anija gjendet më pranë brigjeve italiane se hapësirës malteze. Anija është 53 milje nga Lampedusa dhe 110 milje nga Malta, bëri të ditur roja bregdetare malteze. Për shkak të kufizimeve të ashpra nuk po lëvizin më anije private për të shpëtuar refugjatët në Mesdhe. Kritikët thonë, se kjo ndihmon kontrabandistët që i nisin njerëzit me gomone gjysmë të prishura drejt BE. Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Migrimit vetëm këtë vit kanë humbur jetën 1440 vetë në Mesdhe./DW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i komisionit gjyqësor në senatin amerikan është zotuar t’i shkojë deri në fund çështjes së diskutimeve të mbajtura në 2017-tën p

Kush i mbledh copëzat e rendit botëror të thyer?

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p