5 mijë protestues në Bejrut, vritet një polic, 730 të plagosur

09/08/2020 - 13:17

Tensione të larta në Bejrut ku të paktën 5 mijë njerëz dolën në shesh për të protestur kundër qeverisë. Përplasje mes policisë dhe protestuesve ndaj të cilëve është përdorur edhe gazi lotsjellës, ndërsa raportohen 730 të plagosur dhe 1 polic i vrarë.

Ushtria ka ndërhyrë në mbrëmje për të liruar karrigen e Ministrit të Jashtëm e cila ishte “pushtuar” nga një grup protestuesish, të cilët të udhëhequr nga një grup zyrtarësh të ushtrisë në pension, kishin marrë kontrollin e ministrisë duke e shpallur “zonë të përgjithshme të revolucionit”.

Kryeministri libanez Hassan Diab ka ftuar partitë të zgjidhin krizën në vend brenda 2 muajve, përndryshe do të ketë zgjedhje të parakohshme. “Është moment i përgjegjësisë kolektive. Duam një zgjidhje për të gjithë libanezët”, tha ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria e Çekisë ka paralajmëruar shtrëngim të masave kundër pandemisë së koronavirusit, për shkak të rritjes së numrit të të prekurve.

Thomas Opperman, nënkryetari i parlamentit gjerman, vdiq papritur në moshën 66-vjeçare.

Kina po vijon me politikën e saj të testimit në masë, për të arritur që të zbulojë sa më shumë raste me COVID-19. Sipas raportimeve nga m

Tingëllon si premtim i shumëpritur në kohët e rritjes së vazhdueshme të infektimeve: Një vaksinë kundër virusit Corona që këtë vit!

Një ndihmësi i ngushtë i Zv/Presidentit amerikane Mike Pence ka rezultuar pozitiv me COVID-19, njoftoi një zëdhënës i zyrës.

Vala e dytë e përhapjes së koronavirusit vijon të regjistrojë shifra rekord në vendet evropiane.

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bas

Spanja ka shpallur sërish gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur orët policore në mbrëmje në përpjekje për të kontrolluar rritjen e r

Evropa është përfshirë nga një valë protestash për shkak të masave të marra për koronavirusin.