56 viktima nga koronavirusi

26/01/2020 - 17:09

Dy ditë në radhë qëndrojnë pacientët në spitalin e Wuhanit, për të marrë ndihmë mjekësore pas përhapjes së koronavirusit që është duke u përhapur me ritme të shpejta në Kinë dhe gjithë botën. Numri i viktimave ka arritur në 56, ndërsa autoritetet numërojnë mbi 2 mijë të prekur.

Banorët janë në pritje të përfundimit të spitalit të ri me 1 mijë shtretër që po ngrihet në një kohë rekord prej 1 jave. Edhe pse masat masat e marra për parandalimin e përhapjes së mëtejshme janë ndër më të lartat e mundshme, autoritetet kineze por edhe ekspertët e mjekësisë në gjithë botën, thonë se mungesa e njohurive për këtë virus të ri përbën disavantazh në përpjekjet për parandalimin e përhapjes.

 “Njohuritë tona për koronavirusin e ri janë të kufizuara. Origjina ende nuk është gjetur. E kemi të paqartë mekanizmin e transmetimit. Nuk e dimë ende nëse virusi është në gjendje të pësojë të tjera mutacione”, thotë Ma Xiaowei, drejtues i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë.

Në mediat botërore është vlerësuar heroizimi i mjekëve kinezë që po punojnë me turne të tejzgjatura për të përballuar fluksin e lartë të pacientëve. Në ndihmë të stafeve mjekësorë kanë ardhur edhe mjekë të dalë në pension. Një ish-mjek 62 vjeç ndërroi jetë në spitalin e Wuhanit teksa përballej me fluksin. Është ende e paqartë nëse ai është infektuar nga virusi apo ka ndërruar jetë nga lodhja në përballimin e fluksit.

Presidenti kinez Xi Jinping urdhëroi dërgimin e ushtrisë në Wuhan për të garantuar respektimin e rregullave strikte për mospërhapjen e virusit. Edhe Papa Francesku përgëzoi autoritetet kineze për menaxhimin e kësaj situate tepër të vështirë dhe reagimin në kohë për të parandaluar përhapjen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kina raportoi një rënie të fortë të numrit të vdekjeve dhe raste të reja me koronavirus të shtunën, por zyrtarët e Organizatës Botërore t

Universiteti i Queenslands në Australi ka deklaruar se ka gati një vaksinë testuese kundër koronavirusit.

Ndërsa në rajonet Lombardi dhe Veneto, në Itali shënohet rritje e numrit të personave të prekur me koronavirus, 51 të prekur deri më tani

Rrugë e sheshe bosh, farmacistë me maska. Kjo është pamja e qytetit Kodonjo, Itali mëngjesin e 21 shkurtit. 

Shënohet viktima e dytë në Itali nga koronavirusi i ri. Bëhet fjalë për një grua në Lombardi.

Në Itali, është shënuar viktima e parë nga virusi kinez, një nga dy shtetasit venecianë të shtruar në spital të infektuar nga koronavirus

Në një deklaratë nga Departamenti Amerikan i Shtetit, qeverisë turke i shprehen ngushëllimet për dëshmorët e rënë në Idlib, duke iu shpre

Ndërsa ka shkuar në 16 numri i personave të infektuar nga koronavirusi në Itali, autoritetet kanë forcuar masat për të parandaluar përhap

Shkon në 16 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali. Të gjitha rastet janë regjistruar në veri të vendit.

Gjashtë persona të prekur me koronavirus në Itali. Një 38-vjeçar italian rezulton i prekur nga virusi vdekjeprurës në Lombardi.