7 të vdekur nga tërmeti me magnitudë 5.7 në Turqi, 5 të plagosur

23/02/2020 - 11:10

Shtatë persona kanë gjetur vdekjen në Turqi nga tërmeti me magnitudë 5.7 të shkallës Rihter, që goditi vendin mëngjesin e sotëm. Epiqendra e lëkundjes sizmike ishte në kufi me Iranin.

Tërmeti goditi qytetin iranian të Khoy dhe preku fshatrat në provincën turke të Van, raportojnë zyrtarët vendorë, bën të ditur Daily Mail.

Ministri i Brendshëm turk Suleiman Soylu tha në një konferencë shtypi në Ankara se tre fëmijë dhe katër të rritur u vranë në rajonin Baskule të Turqisë. 

Pesë persona kanë mbetur të plagosur dhe janë dërguar në spital, ndërsa të tjerët mbetën të bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara, shtoi ministri Soylu.

Ekipet e urgjencës janë dërguar në rajonin malor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

British Airways njofton se do të pezullojë nga puna 36 mijë punëtorë duke filluar nga pilotët deri te personeli ndihmës. Sipas kompanisë,

Spanja ka shënuar një tjetër rekord negativ përsa i përket numrit të viktimave që kanë humbur jetën brenda një dite.

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka urdhëruar policinë dhe ushtrinë që të vrasë të gjithë personat që krijojnë shqetësime dhe thye

47,290 viktima dhe 938,452 të prekur me koronavirusin e ri; ky është bilanci aktual në mbarë globin.

Në konferencën e përditshme për shtyp lidhur me koronavirusin, Presidenti Donald Trump e pranoi se rezervat kombëtare të paisjeve mbrojtë

Një shpërthim bëri që dy ndërtesa të shembeshin në qendrën historike të Alberona, në zonën Foggiano në Itali.

Numri i rasteve të prekura nga koronavirusi në SHBA i ka tejkaluar 200,000 persona, ndërsa numri i vdekjeve ka shkuar më shumë se 4,600 v

Mbretëria e Bashkuar regjistroi 563 të vdekur prej koronavirusit, duke e bërë atë ditën më të keqe deri më tani që nga nisja e pandemisë

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Turqi rritet në 277, pasi 63 persona humbën jetën në 24 orët e fundit.

Testimet po kryhen nga kompania italiane Biotech Takis me qendër në Castel Romano në afërsi të Romës , në bashkëpunim me Institutit Kombë