85,000 fëmijë humbin jetën nga kequshqyerja në Jemen

21/11/2018 - 11:19

Rreth 85,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç kanë ndërruar jetë nga kequshqyerja akute përgjatë tre viteve luftë në Jemen. Kështu ka deklaruar një anëtare e një shoqate bamirëse.

Numri është i barabartë me të gjithë popullsinë nën pesë vjeçare në qytetin e dytë më të madh të Britanisë së Madhe në Birmingham, shton Save the Children.

OKB paralajmëroi muajin e kaluar se deri në 14 milion jemenas janë në prag të urisë. Ajo po përpiqet të ringjallë bisedimet për t’i dhënë fund një lufte trevjeçare, e cila ka shkaktuar krizën më të keqe humanitare në botë.

Jemeni është shkatërruar nga konflikti. Lufta u përshkallëzua në vitin 2015 kur një koalicion saudit nisi një fushatë ajrore kundër lëvizjes rebele Houthi, e cila e kishte detyruar Presidentin Abdrabbuh Mansour Hadi të largohej jashtë vendit.

Të paktën 6,800 civilë janë vrarë dhe 10,700 kanë mbetur të plagosur në luftë, sipas OKB. Lufta dhe një bllokadë e pjesshme nga koalicioni kanë lënë gjithashtu 22 milionë njerëz që kanë nevojë për ndihmë humanitare, kanë krijuar një emergjencë më të madhe në botë për sigurinë ushqimore dhe kanë çuar në shpërthimin e kolerës që ka prekur 1.2 milionë njerëz.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 7 persona kanë vdekur dhe 46 të tjerë u plagosën, pasi një tren i shpejtësisë së lartë u përplas me një tren lokal në kryeqytet

Kryeministrja britanike Theresa May i ka mbijetuar sonte një votim mosbesimi me 200 deputetë konservatorë të partisë që mbështesin udhëhe

Ish-avokati i presidentit Trump, Michael Cohen, u dënua me 3 vjet burg pasi u deklarua fajtor për një numër kriminesh lidhur me punën e t

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë tronditi Teneses në SHBA, gjatë orës 4 të mëngjesit të mërkurën.

Kryeministrja britanike, Theresa May deklaroi se do të sfidonte lidershipin për Partinë e saj Konservatore me gjithçka kishte.

Zyrat qendrore të Facebook në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë evakuuar pas një telefonatë anonime për bombë.

Zv.kryeministri dhe ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini duke folur për situatën pas atentatit në Strasburg të Francës, paralajmë

Franca zgjohet e terrorizuar si pasojë e masakrës në Strasburg, ku mbetën të vrarë 3 persona dhe u plagosën të paktën 12 të tjerë.

Një kartë identiteti e Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të ish-Gjermanisë Lindore, e njohur si Stasi, të cilën e kishte përdore Vladimir

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez t