Aeroportet ndërkombëtare në alarm nga virusi kinez

22/01/2020 - 17:32

Kjo është mënyra si i evidentojnë me skanerë të posaçëm në aeroportet koreano-jugore, personat që mund të jenë prekur nga virusi misterioz që është përhapur në Kinë. Jo vetëm në Korenë e Jugut por edhe në disa aeroporte ndërkombëtare nëpër Europë si Britaninë e Madhe, Itali, Gjermani, etj, pasagjerët e ardhur nga Kina po u nënshtrohen kontrolleve të posaçme. Edhe Koreja e Veriut ka pezulluar të gjitha hyrjet e turistëve nga jashtë.

Në Vuhanin kinez, ku është edhe vatra e koronavirusit misterioz, autoritetet u kanë bërë thirrje banorëve të Kinës por edhe të huajve, të mos shkojnë në këtë qytet. Bilanci i viktimave është thelluar në 9, mbi 450 ai i të prekurve. Rastet e të prekurve janë përhapur edhe përtej kontinentit, në Australi dhe Shtetet e Bashkuara, duke e çuar në 6 numrin e vendeve ku janë konstatuar raste me virusin misterioz.

Në Gjermani është krijuar ilaçi i parë provë kundër këtij virusi, i cili e ka goditur Kinën në një moment të vështirë, në prag të festimeve për vitin e ri kinez. Miliona qindra miliona banorë të Kinës rikthehen në vendlindje në këtë periudhë për t’u bërë pjesë e festimeve. Organizata Botërore e Shëndetsisë mblidhet këtë të mërkurë në një mbledhje urgjente për të diskutuar se si duhet menaxhuar kjo situatë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pete Buttigieg, kandidati i parë i hapur homoseksual për president të Shteteve të Bashkuara që po tërheq seriozisht vëmendjen, ishte në e

Teksa veriu i Italisë po përjeton ditë të vështira për shkak të koronavirusit, italianët kanë boshatisur supermarketet e farmacitë për tu

Një tjetër person ka humbur jetën në Itali dhe sipas mjekëve vdekja ka ardhur nga koronavirusi. 

Bilanci i viktimave nga koronavirusi në botë ka kapërcyer 2400, ndërsa në shtetin fqinj, Itali numri i të prekurve ka arritur në 130 e 89

Frika për shpërthimin e epidemisë së koronavirusit e ka detyruar qeverinë italiane të kërkojë ndërprerjen e të gjitha aktiviteteve sporti

“Për fat të keq të infektuarit me koronavirus me siguri i tejkalojnë njëqind të prekur në të gjithë vendin” - konfirmoi presiden

Shtatë persona kanë gjetur vdekjen në Turqi nga tërmeti me magnitudë 5.7 të shkallës Rihter, që goditi vendin mëngjesin e sotëm.

Më 24 shkurt administrata Trump do të nisë zbatimin e rregullave të reja për emigrantët që janë përfitues të programeve për ndihmë shtetë

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-e ka vendosur vendin në “alarm të kuq” pasi raportoi vdekjen e pestë nga koronavirusi dhe më shumë

Një tërmet me magnitudë 5.7 të shkallës Rihter është regjistruar mëngjesin e sotëm në kufirin mes Turqisë dhe Iranit.