Aksident i rëndë/ Helikopteri përplaset me avionin, shuhet familja gjermane

25/08/2019 - 22:16

Të paktën 7 persona humbën jetën ditën e sotme në Spanjë, pasi një helikopter u përplas me një avion të ultralight.

Sipas gazetës gjermane “Bild”, helikopteri që u përplas ishte i një kompanie gjermane dhe mes 7 personave të vdekur ishin edhe një familje nga Gjermania.

Çifti me dy fëmijët, djali dhe vajza 9 dhe 11 vjeç, ishin në bordin e helikopterit, që u përplas me avionin në orën 1.36 të pasdites së kësaj të diele.

Pjesët e rrënojave të helikopterit u rrëzuan, sipas departamentit të sigurisë së bashkisë Inca jo shumë larg në një autostradë të vjetër. Njerëzit nga zona nxituan të pastrojnë rrënojat.

“Pashë një helikopter që fluturonte mbi shtëpinë time, disa sekonda më vonë u shfaq një aeroplan me fluturim të ulët dhe të dy u përplasën”, tha një banor për gazetën lokale “Diario de Mallorca”. Ai kishte dëgjuar një zhurmë të tmerrshme, kishte dalë jashtë të shihte se çfarë kishte ndodhur, kur pa se një helikopter dhe një avion ishin në tokë.

Policia në qytezën e Inca të Spanjës tha se pjesët e helikopterit u shpërndanë jo shumë larg një autostrade të vjetër. Njerëzit sapo panë rrënojat e helikopterit, nxituan t’i pastrojnë ata. Ky helikopter i përkiste kompanisë Rotorflug, e cila u ofron turistëve fluturime drejt ishullit të Majorkës. Udhëtimi më i lirë kushton 87 euro për person.

Sipas informacioneve të BILD, piloti i helikopterit ishte italian. Ai la pas gruan dhe një djalë, që jetojnë në Gjermani. Gazetat lokale shkruajnë se në bordin e avionit ultralights ishin dy spanjollë. Autoritetet kanë nisur hetimet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Muzeu i Luvrit në Paris u mbyll të premten, pasi dhjetëra protestues bllokuan hyrjen e tij.

Një valë frikësuese vrasjesh sekrete ka mbërritur në Europë, shkruan historiani dhe eksperti i shërbimeve sekrete, Christopher Nehring.

Ushtria amerikane tha se 11 pjesëtarë të saj janë plagosur nga sulmet e Iranit në një bazë të saj në Irak, edhe pse presidenti i Shteteve

Kryeministri i Ukrainës, Oleksiy Honcharuk, dorëzoi dorëheqjen, për shkak të një audio-incizimi, ku ai dyshohet se nënçmon njohuritë dhe

Një vit më parë, këshilli i emëruar nga qeveria gjermane rekomandoi që vendi të ndalojë djegien e qymyrit për të prodhuar energji elektri

Isabel dos Santos, gruaja më e pasur në kontinentin e Afrikës po mendon që të kandidojë në 2020-ën për Presidente të Angolës.

21 persona u vranë e 82 të tjerë u plagosën nga bombat e avionëve të Asadit, të hedhura mbi një treg të qytezës Ariha, në rajonin e Idlib

Shiu i parë i këtij viti ka bërë që shumë zjarre të shuhen në Australi, që ka parë shkatërrime të mëdha së fundmi.

Policia e Mesinës ka kryer një operacion të gjerë kundër mafias në Sicili, që kishte përvetësuar që nga viti 2013 rreth 10 milionë euro f

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka miratuar një rezolutë për dërgimin e dy akuzave zyrtare kundër presidentit Donald Trump në Senat.