Akuzat kundër Trumpit dërgohen në Senat

15/01/2020 - 22:59

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka miratuar një rezolutë për dërgimin e dy akuzave zyrtare kundër presidentit Donald Trump në Senat. Dhoma, e udhëhequr nga demokratët e miratoi rezolutën me 228 vota për dhe 193 kundër.

Trump akuzohet për shpërdorim detyre dhe pengim të punës së Kongresit. Dhoma e Përfaqësuesve ka ngritur akuzat zyrtare kundër tij në muajin dhjetor ndërsa, me votimin e sotëm, gjykimi i presidentit kalon në Senat.

“Jemi këtu për të kapërcyer një prag shumë të rëndësishëm në historinë amerikane”,– tha përpara votimit kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Nëse gjatë gjykimit në Senat shpallet fajtor, gjë që thuhet se ka pak gjasa pasi ky institucion kontrollohet nga republikanët , Trump do të shkarkohej nga detyra. Trump, ka këmbëngulur se hetimet kundër tij janë “gjueti shtrigash”.

Presidenti i SHBA akuzohet për presion ndaj Ukrainës për të zbuluar informacione të dëmshme për Joe Bidenin, i cili mund të jetë rival i tij në zgjedhjet e nëntorit.

Në këmbim të favoreve nga Ukraina, Trump akuzohet se ka mbajtur dy gjëra pezull: ndihmën ushtarake për Ukrainën, në vlerë prej 400 milionë dollarësh dhe një takim në Shtëpinë e Bardhë me presidentin ukrainas.

Me këto veprime, sipas demokratëve Trump ka abuzuar me pushtetin, pasi ka përdorur zyrën e presidentit për përfitime politike personale dhe në dëm të sigurisë kombëtare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një djalë adoleshent, viktimë e bulizmit ‘gjithë jetën e tij’ ka vrarë veten në Britani pasi ndjente se nuk mund t’i shpëtonte ngacmimeve

Një tjetër paciente ka humbur jetën mbrëmjen e sotme nga koronavirusi në Itali.

Mbërrin në 10 numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Itali.

Regjistrohet rasti i parë i prekjes me koronavirus në Barcelonë dhe në Zvicër.

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare ish-presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak.

Një tjetër tërmet i fuqishëm ka rënë në kufirin mes Turqisë dhe Iranit.

Policia vazhdoi sot kontrollet në postblloqet përreth qyteteve italiane të izoluara, ndërsa autoritetet po përpiqen të frenojnë përhapjen

Kroacia ka konfirmuar rastin e saj të parë të koronavirusit.

Britania e Madhe ka shtuar masat për tu mbrojtur nga virusi vdekjeprurës, koronavirus.

Ka shkuar në shtatë numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.