Alpet e Europës rrezikojnë të zhduken

16/10/2019 - 12:07

Akullnajat e Zvicrës po shkrihen me ritme shumë të shpejta. Në pesë vitet e fundit alpet e Zvicrës kanë humbur 1 të 10 e akullit. Nivelet rekord të shkrirjes u raportuan nga Komisioni për Kriosferë në Akademinë Zvicerane të Shkencave bazuar në matjet e 20 akullnajave.

Studimi i tyre vjetor mbi akullin tregoi se vera e nxehtë e këtij viti, por edhe ngrohja globale ka bërë që Alpet e Zvicrës të kenë më pak akull se dikur.

Komisioni për Kriosferë tregon se mbulesa e dëborës në akullnajat ishte rreth 20-40 % më e lartë në Prill dhe Maj të këtij viti, me thellësi deri në gjashtë metra, sesa në Qershor.

Sipas akademisë, veçanërisht në pjesën lindore dhe veriore  të Zvicrës humbjet e vëllimit të akullit ishin më të larta se mesatarja për dekadën e fundit.

Në një studim të kohëve të fundit të bërë në Zvicër ka treguar se 90% e 4 000 akullnajave që ndodhen në Alpet e Evropës do të zhduken nëse shtetet nuk marrin masa për hartimin e politikave për zvogëlimin e gazeve në atmosferë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Spanja, një ndër vendet europiane më të goditura nga pandemia e koronavirusit, sjell lajmin më të mirë të ditëve të fundit.

Emergjencat Civile në Itali raportuan një tjetër ulje të viktimave në vend në 24 orët e fundit si pasojë e koronavirusit.

Raportimet e mediave në SHBA thonin se një polic dhe një para-ushtarak u goditën nga një automjet dje në Buffalo, New York, dhe u dërguan

Italia ka nisur një aplikacion për smartfonët, që dërgon një mesazh për të paralajmëruar qytetarët nëse ndodhen në afërsi të dikujt që ës

Mbrëmë vonë ambasadori Richard Grenell dha dorëheqje nga detyra që mbante në Departamentin e Shtetit Amerikan.

Një ekzaminim zyrtar i Qarkut Hennepin e ka cilësuar arrestin kardiak si arsyen e vdekjes së George Floyd.

Në mes të trazirave racore në të gjithë vendin, Presidenti Donald Trump të hënën tha se ai është “president i ligjit dhe rendit” dhe kërc

Padyshim që ky mund të quhet lajmi më i mirë në këto 3 muaj të vështirë.

Ka pësuar një tjetër ulje numri i viktimave në Itali si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet në Moskë i lehtësuan masat e izolimit kundër koronavirusit, edhe pse numri i rasteve vazhdon të rritet.