Alpet e Europës rrezikojnë të zhduken

16/10/2019 - 12:07

Akullnajat e Zvicrës po shkrihen me ritme shumë të shpejta. Në pesë vitet e fundit alpet e Zvicrës kanë humbur 1 të 10 e akullit. Nivelet rekord të shkrirjes u raportuan nga Komisioni për Kriosferë në Akademinë Zvicerane të Shkencave bazuar në matjet e 20 akullnajave.

Studimi i tyre vjetor mbi akullin tregoi se vera e nxehtë e këtij viti, por edhe ngrohja globale ka bërë që Alpet e Zvicrës të kenë më pak akull se dikur.

Komisioni për Kriosferë tregon se mbulesa e dëborës në akullnajat ishte rreth 20-40 % më e lartë në Prill dhe Maj të këtij viti, me thellësi deri në gjashtë metra, sesa në Qershor.

Sipas akademisë, veçanërisht në pjesën lindore dhe veriore  të Zvicrës humbjet e vëllimit të akullit ishin më të larta se mesatarja për dekadën e fundit.

Në një studim të kohëve të fundit të bërë në Zvicër ka treguar se 90% e 4 000 akullnajave që ndodhen në Alpet e Evropës do të zhduken nëse shtetet nuk marrin masa për hartimin e politikave për zvogëlimin e gazeve në atmosferë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ankaraja nuk do të heqë dorë nga sistemi mbrojtës raketor S-400 i Rusisë, edhe nëse e përvetëson sistemin Patriot të SHBA.

Italia do të shpallë gjendje të jashtëzakonshme pasi qyteti i Venecias u përfshi nga nivelet e larta të ujit prej 1.87 metra, duke përmby

Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Bosnje Hercegovinës që të mbyllë menjëherë kampin e emigrantëve në Vuçjak, dhe të zhvendosë në mjedis

Detaje tronditëse janë zbardhur nga aksidenti i rëndë rrugor, që ndodhi mbrëmjen e kaluar në Sllovaki.

Një kamion është përplasur me një autobus të pasagjerëve, duke lënë të vdekur 12 persona në perëndim të Sllovakisë të mërkurën, duke shën

Moti i keq me shi dhe erëra të fuqishme goditën pjesën më të madhe të qyteteve bregdetare në Kroaci, nga pjesa jugore e Adriatikut, ku uj

Autoritetet italiane kanë sekuestruar një sasi rekord kokaine prej 1176 kg, të fshehur në një kontejner me banane dhe që vinte nga Amerik

Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) bëri thirrje për krijimin e strategjive kombëtare dhe planeve të veprimit për të

Për xhihadistët dhe familjarët e tyre që shkuan nga Evropa në Siri për t’ju bashkuar ISIS-t dhe që tashmë mbahen në kampet e administruar

Një baba 53-vjeçar është arrestuar në SHBA pasi dyshohet se ka qëlluar me armë zjarri djalin e tij 14-vjeçar vetëm sepse ishte homoseksua