Amerika Latine, rajoni me vdekshmërinë më të lartë në botë nga COVID-19

08/08/2020 - 22:29

Amerika Latine dhe Karaibet janë bërë rajoni i globit me vdekshmërinë më të lartë nga epidemia e COVID-19, duke kapërcyer Europën, ku po shtohen masat e reja të izolimit dhe kufizimet e udhëtimit.

“Pandemia ka vrarë rreth 722 000 njerëz, duke infektuar më shumë se 19 milionë persona në planet”, sipas një raporti të lëshuar nga burime zyrtare, shkruan ATA.

Amerika Latine dhe Karaibet kanë numrin më të madh të vdekjeve, të paktën 215 859 viktima, përpara Europës me 212 794 viktima.

Rajoni është gjithashtu, rajoni me më shumë raste infektimi (më shumë se 5,4 milionë), kryesisht në Brazil, ku të premten i u raportuan 100 000 viktima dhe 2,9 milionë raste në total.

Meksika është bërë vendi i tretë me më shumë vdekje në botë, duke tejkaluar pragun e 50 000 viktimave (51 311, me 469 407 raste të konfirmuara infektimi).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan ka paralajmëruar Armeninë se do të japë llogari për luftën ndaj Azerbajxhanit.

Britania e Madhe po përballet me rritje të ndjeshme të rasteve të reja me COVID-19.

Të paktën tre lëkundje tërmeti tronditën Kaliforninë të martën, për herë të dytë në tre ditë duke i lënë banorët të frikësuar se një tërm

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Itali.

Me vendimin që hyn në fuqi menjëherë, tre parqet ujore të Francës nuk do të mund të marrin ose të shumojnë më delfinë dhe orka.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, rap

Studiuesit në Helsinki kanë zhvilluar një teknikë me të cilën një kompjuter modelon perceptimin vizual duke vëzhguar sinjale nga truri i

Pas luftimeve të ashpra që shpërthyen të dielën midis forcave armene dhe azeriane, presidenti francez, Emmanuel Macron në një konferencë

Banka Botërore ka njoftuar se ka gati një plan me një buxhet prej 12 miliardë Dolarrë për të ndihmuar vendet e varfëra për të siguruar va