Amnesty tërhiqet nga India: Qeveria na ka ngrirë llogaritë, po na sulmon

29/09/2020 - 12:26

Organizata botërore Amnesty International ka tërhequr operacionin e saj nga India. Organizata në një njoftim bën me dije se qeveria e Indisë e ka sulmuar dhe e akuzon për “gjueti shtrigash”.

Amnesty shton se llogaritë e saj bankare janë ngrirë dhe është detyruar të tërheqë stafin dhe të pezullojë të gjithë fushatën e saj dhe punën kërkimore.

“Ne po përballemi me një situatë mjaft të paparë në Indi. Amnesty International India ka qenë duke u përballur me sulme dhe ngacmime në mënyrë shumë sistematike,” i tha Rajat Khosla, drejtori i lartë i grupit i kërkimit.

Më tej zyrtarët thonë se qeveria nuk u është përgjigjur pyetjeve që ata kanë ngritur që pas hetimeve për trazirat në Dehli. Amnesty në muajin korrik në një raport akuzonte policinë se kishte shkelur të drejtat e njeriut për dhunën e ushtruar gjatë protestave.

Policia ka mohuar të gjitha akuzat, por organizata ka kërkuar lirimin e të gjithë udhëheqësve politikë, aktivistëve dhe gazetarëve. Amnesty International thotë se problemet e fundit në Indi kanë bërë që ata të tërheqin misionin e tyre dhe kërkojnë që qeveria të bëj hapa pas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a