Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

“Anija fluturuese” fotografohet në brigjet e Britanisë

05/03/2021 - 12:37

Imazhet e asaj që duket si një “anije fluturuese” janë kapur si rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë. Fotografi David Morris kapi momentin e veçantë pranë Falmouth, Cornwall. Sipas metereologëve , mirazhi superior ndodhi për shkak të “kushteve të veçanta atmosferike që përkulin dritën”, sipas BBC.

Ky iluzion është i zakonshëm në Arktik, por mund të shfaqet shumë rrallë në Mbretërinë e Bashkuar gjatë dimrit. “Kjo ndodh për shkak të gjendjes së motit të njohur si përmbysja e temperaturës, ku ajri i ftohtë qëndron më pranë detit, dhe ajri i ngrohtë më lart.

Meqenëse ajri i ftohtë është më i dendur se ajri i ngrohtë, ai përkul dritën drejt syve të dikujt që qëndron në tokë ose në bregdet, duke ndryshuar mënyrën se si shfaqet një objekt i largët.”, shprehet metereologu David Braine.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Krerët e partive CDU dhe CSU kërkojnë që çështja e kandidatit për kancelar në zgjedhjet e ardhshme nga partitë e Unionit të zgjidhet sa m

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson nuk do të marrë pjesë në funeralin e Dukës së Edinburgut, i cili do të mbahet të shtunën

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha të shtunën se vendi i tij mund të provokohet për shkak të tensionimit nga Rusia të gjendjes në zonën e

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë