Arkivolet e viktimave të Covid transportohen me autobusë

27/11/2020 - 15:01

Opozita dhe mediat turke së fundmi kanë akuzuar qeverinë për fshehjen e shifrave të Covid-19. Në një video të publikuar nga İbrahim Özkan, nënkryetar i Grupit të Partisë İYİ, shihen njerëz që presin në radhë për të varrosur të vafërmit e tyre.

Sipas Ozkan, pamjet nga video kanë zbuluar të vërtetën e Covid-19 në Turqi. Aty shihen arkivole të shumta me të vdekurit, dhe një media greke ka publikuar edhe foto të një autobusi turistik që sipas saj transporton viktimat e Covid.

Akuza të tjera për fshehje të numrit real të të prekurve kanë ardhur edhe nga kryetari i Bashkisë së Stambollit, Ekrem Imamoglou, i cili që nga pasditja e së enjtes, ka këmbëngulur se numri i të vdekurve është të paktën dyfishi i atyre që qeveria ka raportuar deri tani.

Pas këtyre akuzave, qeveria duket se është detyruar të raportojë gjendjen reale të situatës ku nga 1,500 deri në 1,800 raste që zbuloheshin në ditë, njëherësh u bë e ditur për të paktën 30,000 të infektuar në ditë.

Pamje ku shihen arkivole të shumta, që pasqyrojnë situatën e komplikuar nga Covid ka shpërndarë në Twitter edhe gazeta turke Sozcu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjyqi i ish-Presidentit Donald Trump do të fillojë në javën e dytë të Shkurtit, tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer të prem

Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten urdhra të rinj ekzekutivë për të ofruar ndihma për problemet ekonomike të shkaktuara nga pandem

Themeluesi i kompanisë Microsoft, miliarderi dhe filantropi Bill Gates ka bërë të ditur se ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër koron

BE do të aplikojë një certifikatë për vaksinimin, por kjo fillimisht do të vlejë si dokument mjekësor.

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim në kushte të rënduar

Dorëzimet fillestare të vaksinës AstraZeneca në BE do të jenë më pak se sa ishte përcaktuar për shkak të një problemi teknik të prodhimit

Mijëra doza të vaksinës të Modernës kundër COVID-19,  u shkatërruan pasi një pastrues në Boston hoqi aksidentalisht nga priza frigoriferi

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të të infektuarve dhe të vdekurve me Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit që është evidentuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës se COVID-19 me

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-p