Armenia akuzon Turqinë: Sulmuat me F-16 një avion ushtarak në hapësirën tonë ajrore

29/09/2020 - 17:31

Situata po eskalon në kufirin Armeni- Azerbajxhan teksa pala e parë tashmë akuzon zyrtarisht Turqinë se ka ndërhyrë në luftë dhe ka sulmuar nga ajri.

Ministri i jashtëm armen deklaron se një F-16 turk ka qëlluar një avion ushtarak armen SU-25, në hapësirën ajrore të Armenisë dhe piloti tashmë ka vdekur.

Turqia ka dënuar menjëherë këtë deklaratë duke e mohuar kategorikisht por nga ana tjetër Erdogan ka mbështetur hapur Azerbajxhanin, por jo se do e mbështesë ushtarakisht. E njëjta situatë dhe tek Armenia, që e mbështet Rusia e cila ka dhe një bazë ushtarake aty.

Gjithë lufta tashmë po zhvillohet në territorin Nagorno-Karabakh mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, dhe prej tre ditësh janë vrarë 100 persona, prej të cilëve ushtarë e civilë.

Nagorno-Karabakh është një rajon në Azerbajxhan, por me shumicë etnike armene. Lufta ka filluar prej 13 shkurtit të 1988 teksa vazhdimisht janë bërë përpjekje që rajoni të kalojë nën administrimin e Armenisë. Pavarësisht armëpushimeve, situata eskalon me të njëjtat pretendime nga popullsia etnike armene në Nagorno-Karabakh.

Por tashmë mund të ketë një tjetër luftë, Turqi- Armeni, e cila nuk është e re, pasi i ka rrënjët që me gjenocidin ndaj armenëve nga Perandoria Osmane në vitet 1914-1923, të një popullsie prej 1,5 milionë banorësh, dhe deri në 3 mujorshin shtator-dhjetor 1920 kur u vendos dhe përfundimisht kufiri ‘modern’ mes Turqisë e Armenisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda ka konfirmuar sot se është prekur me COVID-19 dhe sipas mediave ndërkombëtare ai është në gjendje të

Në kohën që po shtohen së tepërmi rastet e reja me koronavirus, në Zvicër po flitet sërish për protokollin mjekësor për të përballuar një

Presidenti akutal i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane më 3 nëntor.

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot