Arrestohen 5 gjermanë në Turqi, akuzohen për terrorizëm

05/10/2019 - 20:18

Policia turke ka arrestuar 5 gjermanë të dyshuar për terrorizëm. Turqia dyshon se të arrestuarit kishin lidhje me milicitë kurdë.

“Të arrestuarit akuzohen për përhapje të propagandës dhe për përfshirje në një organizatë të paligjshme, jo të emëruar, por ka të ngjarë të jetë Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK)” njoftojnë mediat në shtetin turk.

Pesë të arrestuarit po mbahen në paraburgim në Ankara. Ministri i jashtëm gjerman deklaroi se ishte vënë në dijeni për këto arrestime, kurse ka shtuar se Ambasada në Ankara po jepte këshilla konsulore. Autoritet5et e Gjermanisë kanë hedhur poshtë pretendimet se kanë dhënë ndonjë informacion për autoritetet turke dhe se pas kësaj janë kryer edhe arrestet.

Sidoqoftë, një zëdhënës i ministrisë nuk përjashtoi që një informacion i tillë të jetë shkëmbyer “në kontekstin e bashkëpunimit rutinë midis shërbimeve tona të sigurisë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pandemia Covid-19 e ka ndikuar negativisht ekonominë globale më shumë se çdo njëra nga pandemitë e 100 viteve të fundit edhe pse shkallën

Zhdukja e vogëlushes britanike, Madeleine McCann është cilësuar si ‘misteri i shekullit’.

Trupi i një kongresmeneje meksikane të zhdukur është gjetur në një varr të cekët, më shumë se një muaj, pasi ajo u rrëmbye nga burra të a

Italia regjistroi 88 viktima të tjera nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke shënuar një rritje të vogël krahasuar një ditë më parë.

Ndërkohë që vazhdojnë protestat në qytetet kryesore amerikane, sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper deklaroi se nuk mbështet përdorimin e fo

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje prel

Miliarderi amerikan, Bill Gates, ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në

Drejtuesit e partive të koalicionit qeverisës në Gjermani CDU, CSU dhe SPD ranë dakord për një paketë stimuluese shumëmiliardëshe për të

Pas kërcënimeve në adresë të shteteve se do të dërgonte ushtrinë për të shuar protestat, Presidenti Donald Trump duket se po tërhiqet nga

Mbetet në shifra konstante bilanci ditor në Itali nga pandemia e koronavirusit.