Arrestohet shefi ekzekutiv i Nissan, akuzohet për mashtrim

19/11/2018 - 20:20

Shefi ekzekutiv i prodhuesit të makinave Nissan, Carlos Ghosn, ka përfunduar në pranga nën akuzën e mashtrimeve financiare.

Ghosn, një figurë tejet e rëndësishme në industrinë e makinave, do të shkarkohet nga firma japoneze pas një takimi të bordit të enjten. Pretendimet që po rrënojnë karrierën e tij lidhen me fshehjen e të ardhurave dhe për përdorimin personal të aseteve të kompanisë.

Nissani vetë nuk ka reaguar ende ndaj akuzave. Gjithë çfarë u tha nga drejtues të prodhuesit të 6 më të madh të automjeteve në botë është se ndjejnë indinjatë e zemërim dhe se do të përpiqen ta stabilizojnë situatën e të normalizojnë aktivitetin me pjesëtarët e stafit dhe partnerët e biznesit.

Sipas raporteve në mediat japoneze, të cilat nuk janë konfirmuar ende, Ghosn për një periudhë 5 vjeçare duke nisur nga viti 2011, nuk ka raportuar saktësisht një shumë që llogaritet në 44 milionë dollarë.

Nga 2010-ta, firmave japoneze u është kërkuar të tregojnë rrogat e drejtuesve që fitojnë më shumë se 100 milionë yen. Nisani po planifikon të shkarkojë edhe një tjetër shef ekzekutiv, Greg Kelly, i cili gjithashtu është arrestuar e përshkruhet si ndihmës i ngushtë i Ghosnit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një kartë identiteti e Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të ish-Gjermanisë Lindore, e njohur si Stasi, të cilën e kishte përdore Vladimir

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez t

Zyrtarët afganë kanë deklaruar se 12 persona kanë mbetur të vdekur nga një sulm vetëvrasës në periferi të Kabulit, i cili kishte për qëll

Një video trazuese ka ngjallur zemërim sot nëpër mediat shoqërore, pasi shihet policia që përpiqet t’i shkulë një nëne fëmijën 1-vjeçar n

Vit i begatë 2017-ta për tregtarët e armëve. Vlera totale e armëve të shitura vetëm vitin e kaluar arriti në 398 miliardë Dollarë.

Presidenti francez Emmanuel Macron do të bëjë sot përpjekjen personale për të bindur “jelekëverdhët” të ndalin dhunën, pas 4 fundjavave p

Një audio përgjim ka zbuluar fjalët e fundit të gazetarit, Jamal Khashoggi, pak momente para vrasjes makabre në konsullatën saudite në St

Një vogëlushe 2 muajshe ka ndërruar jetë nga meningjiti.

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë një pallat 4-katësh në afërsi të stacionit hekurudhor në qytetin e Reggio Emilia në Itali. 

Kryeministrja britanike Theresa May paralajmëroi “paqartësi” për vendin nëse parlamenti nuk mbështetet marrëveshjen e Brexit-it.