Asnjë transmetim të Covid prej 100 ditësh, ky vend mposht me sukses virusin

10/08/2020 - 22:13

Prej më shumë se 100 ditësh ky vend nuk po shënon asnjë transmetim komunitar të Covid 19. Është fjala për Zelandën e Re që ka arritur në këtë mënyrë një rezultat të admirueshëm.

Vendi ka shënuar në total 1,219 raste të konfirmuara nga të cilat vetëm 21 raste aktive, të gjitha të izoluara. Autoritetet njoftuan të dielën se prej 100 ditësh nuk është shënuar asnjë transmetim i virusit dhe të gjitha infektimet e reja kanë ardhur nga jashtë. Megjithatë prej 4 ditësh nuk është shënuar asnjë infektim i ri. Në total, vendi me 5 milionë banorë ka shënuar 22 vdekje nga Covid.

Ndërsa vendet e tjera, përfshirë edhe fqinjët e Paqësorit vazhdojnë të përballen me shpërthimin e rasteve, Zelanda e re ka sjellë një shembull se si mund të luftohet Covid-19. Një nga arsyet kryesore është, që ndonëse vendi duket nën kontroll, autoritetet janë duke testuar me mijëra njerëz çdo ditë, siç  bën me dije Cnn.

Në fjalët e Kryeministres së vendit Jacinda Ardern, strategjia e Zelandës së Re ishte shumë e thjeshtë: “Ec shpejt dhe në kohë.” Kur Ardern mbylli kufirin vendi kishte vetëm 28 raste të konfirmuara dhe kur ajo njoftoi mbylljen më 23 Mars, numëroheshin 102 raste, pa asnjë vdekje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjyqi i ish-Presidentit Donald Trump do të fillojë në javën e dytë të Shkurtit, tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer të prem

Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten urdhra të rinj ekzekutivë për të ofruar ndihma për problemet ekonomike të shkaktuara nga pandem

Themeluesi i kompanisë Microsoft, miliarderi dhe filantropi Bill Gates ka bërë të ditur se ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër koron

BE do të aplikojë një certifikatë për vaksinimin, por kjo fillimisht do të vlejë si dokument mjekësor.

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim në kushte të rënduar

Dorëzimet fillestare të vaksinës AstraZeneca në BE do të jenë më pak se sa ishte përcaktuar për shkak të një problemi teknik të prodhimit

Mijëra doza të vaksinës të Modernës kundër COVID-19,  u shkatërruan pasi një pastrues në Boston hoqi aksidentalisht nga priza frigoriferi

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të të infektuarve dhe të vdekurve me Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit që është evidentuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës se COVID-19 me

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-p