Astronautët e NASA-s hyjnë në histori me lëshimin e SpaceX drejt stacionit hapësinor

30/05/2020 - 21:55

Agjencia hapësinore e SHBA, Nasa ka kryer pak më parë lëshimin historik të mjë mjeti hapësinor privat, që transporton astronautët e saj drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor.

Pak më parë u raportua se pas daljes së saj nga atmosfera e tokës, kapsula Dragon u shkëput nga raketa dhe po lundron në hapësirë drejt stacionit hëpsinor.

Astronautët Bob Behnken Doug Hurley u nisën sot drejt Stacionit Hapësinor me raketën Creë Dragon të ndërtuar nga kompania e Elon Musk, SpaceX.

Kjo ishte jera e dytë e tentimit të lëshimit pas asaj të së mërkurës që u anullua prej motit jo të favorshëm.

Hurley e Behnken janë dy nga astronautët më me eksperiencë të Nasa, me nga dy fluturime hapësinore secili. Zhvillimi është historik pasi nuk ka pasur lëshime të tilal nga toka e SHBA që prej daljes nga shërbimi të anijeve kozmike Shuttle në vitin 2011.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q

Dy ditët e fundit në Itali janë shtuar rastet e reja me koronavirus.

Një gjykatë turke tha të premten se ka anuluar një dekret qeveritar të vitit 1934 përmes së cilit ish-katedralja bizantike e Shën Sofisë

Drejtuesit e kompanisë britanike Telekom dhe Vodafone i kanë bërë një kërkesë Komitetit të Shkencës dhe Teknologjisë së Parlamentit në Mb

Presidenti francez, Emmanuel Macron i kërkoi kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu të heqë dorë nga çdo projekt për aneksimin e terr

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Rusi po jep rezultate shumë shpresëdhënëse.

Presidentja e përkohshme e Bolivisë, Jeanine Anez ka rezultuar pozitive me COVID-19 dhe është izoluar menjëherë.

Në shumë vende ka shpërthyer një valë e dytë infektimesh me koronavirus, ndërsa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është regjistruar një

Policia në Seul të Koresë së Jugut ka gjetur trupin e pajetë të kryebashkiakut të qytetit, i cili u zhduk të enjten.

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas