Australia mbyll kufijtë mes dy shteteve të saj

06/07/2020 - 10:09

Disa vende të ndryshme janë duke shikuar një rritje të rasteve të infektimeve me koronavirus. Së fundmi, edhe Australia i është shtuar listës së këtyre vendeve për shkak të rihapjes.

Prandaj qeveria ka marrë një vendim që të rikthejë kufizimet në dy nga shtetet më të populluara të saj, Victoria dhe New South Wales.

Australia ka vendosur që të mbyllë kufirin mes këtyre dy shteteve pas një rritje infektimesh në Melbourne. Atje janë regjistruar gjatë dy javëve të fundit 95% e të gjitha infektimeve të reja në Australi.

Deri më tani Victoria dhe New South Wales nuk i kishin mbyllur kufijtë. Vendimi pritet që të hyjë në fuqi të mërkurën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndërsa parashikimi i tij për rreziqet nga viruset më shumë se 5 vite më parë u duk gati profetik, Bill Gates përmes një publikimi në web

Spanja ka regjistruar të mërkurën 1,772 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve

Reperi nga Chicago, FBG Duck, është qëlluar për vdekje në një sulm të papritur në mes të ditës afër Magnificent Mile.

Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali në 24 orët e fundit, krahasuar me një ditë më parë.

Më shumë se gjysma e pacientëve nga Italia që ishin shtruar në spital për shkak të COVID-19 më vonë pësuan çrregullime mendore, sipas rez

Shumicë e linjave ajrore po konsiderojnë pakësimin e fuqisë punëtore gjatë 12 muajve të ardhshëm për shkak të paqartësive në lidhje me CO

Kanadaja ka rritur gatishmërinë prej stuhisë “Isaias” që prej fundjavës së kaluar ka lënë disa viktima në Ishujt Karaibe dhe në brigjet l

Mecklenburg-Vorpommern, Hamburgu, Berlini, Brandenburgu, Schleswig-Holsteini dhe Nordrhein-Westfalen janë landet e para që deri nga mesi

Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duk

Ministri i shëndetësisë libaneze, Hamad Hasan ka këshilluar qytetarët që kush mundet të largohet nga Bejruti.