Australia mund të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

16/10/2018 - 12:02

Australia mund të ndjekë shembullin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe ta zhvendosë ambasadën e saj në Jeruzalem, duke e njohur atë praktikisht si kryeqytetin e Izraelit.

Pavarësisht deklaratës së fortë të tij, kryeministri Scott Morrison sërish theksoi se Australia mbetet e angazhuar për gjetjen e një zgjidhjeje të konfliktit izraelito-palestinez që përfshin ekzistencën e dy shteteve.

Ai shtoi se kjo lloj përpjekjeje nuk po shkon dhe aq mirë; pasi deri tani nuk është bërë ndonjë progres i madh. Kundërshtarët politikë të kryeministrit nuk ngurruan të hidhen në sulm e t’i përshkruajnë komentet e tij si “një komplot mashtrues” për votuesit përpara zgjedhjeve kyçe në vend.

Statusi i Jeruzalemit mbetet një prej çështjeve më të kontestuara mes shtetit hebre dhe palestinezeve. Për Morrisonin, një skenar i ardhshëm mund të përfshijë njohjen e një kryeqyteti të autoritetit Palestinez nga Australia ne lindje te Jeruzalemit dhe një kryeqyteti Izraelit në perëndim te tij.

Kryeministri izraelit Benjamin Netaniahu e dha menjëherë në “Twitter” pëlqimin e tij për këtë njohje te mundshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Parlamenti francez miratoi sot, në votimin e fundit të Asamblesë, dy propozimet shumë të përfolura kundër manipulimit të informacionit në

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës.

Katër persona humbën jetën në një sulm me armë në një spital në Çikago të Shteteve të Bashkuara.

Ish-kryetari i bashkisë së New York-ut Michael Bloomberg njoftoi se po i dhuron 1.8 miliard dollarë Universitetit Johns Hopkins, për të r

Gjermania do të ndalojë shitjen e armëve drejt Arabisë Saudite në shenjë proteste ndaj vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, përfshirë fu

Marrëveshja e negociuar me Londrën në lidhje me Brexit mori sot miratimin e 27 vendeve anëtare.

Shefi ekzekutiv i prodhuesit të makinave Nissan, Carlos Ghosn, ka përfunduar në pranga nën akuzën e mashtrimeve financiare.

Lordi meksikan i drogës, Hector Beltrán Leyva ka vdekur pas një sulmi në zemër në burg.

Në Guatemalë është aktivizuar vullkani Fuego, i emërtuar ndryshe si “Vullkani i Zjarrit”.

Një avion luftarak i Luftës së Dytë Botërore u rrëzua në parkingun e një kompleksi apartamentesh në Teksas, duke i marrë jetën dy persona