Austria gati planin e hapjes pas izolimit nga koronavirusi, Kurz jep detajet

06/04/2020 - 13:51

Austria ka gati planin e masave për rihapjen e ekonomisë pas bllokimit për shkak të koronavirusit. Lajmin e ka dhënë kryeministri i Austrisë, Sebastian Kurz gjatë një konferencë për mediat të mbajtur këtë paradite.

Sipas tij, Austria planifikon të rihapë dyqanet e vogla duke nisur nga java e ardhshme, ndërkohë që situata do të vijojë të mbahet tërësisht nën kontroll.

Kurz tha gjate konferencës për shtyp se meqë Austria kishte vepruar më herët se shumica e vendeve, kjo i dha mundësinë që të rihapte dyqanet edhe më shpejt.

Nëse gjithçka shkon mirë, tha ai “në vend pas Pashkëve do të rihapën dyqanet deri 400 metra katrorë”.

Me tej, sipas tij, “Nga 1 maj do hapen të gjitha dyqanet, qendra tregtare dhe parukierët. Ndërkohë që hotelet dhe restorantet do hapen gradualisht nga mesi i majit. E gjithë kjo me masa sigurie”.

Matura planifikohet te kryeje provimet ne Qershor, nderkohe qe shkollat do te jene te hapura per kujdesin ditir te atyre femijeve, pridnerit e te culeve duhet te punojne.

Por të gjitha keto, sipas planit te bere publik, duhet te konfirmohen ne fundjaven e Pashkeve, gjithe nese tendenca aktuale e uljes së rasteve vazhdon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shu

Numri i rasteve të prekura me koronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkin

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën

Kryeministri rumun, Ludovic Orban është gjobitur 600$ për duhanpirje në ambient të mbyllur dhe mbajtje të takimit në ndërtesën e qeverisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se do të shtyjë deri në shtator Samitin G7 që ishte planifikuar të mbahej në qershor

Nëse jetoni në një vend të pasur dhe doni një shembull të tregtisë dhe bashkëpunimit global, mjafton t’i hidhni një sy pjatës suaj të dar

Nipi i Mbretit të Belgjikës, Filipes, Princi Joakim ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit, pasi ka marrë pjesë në një festë në S

Agjencia hapësinore e SHBA, Nasa ka kryer pak më parë lëshimin historik të mjë mjeti hapësinor privat, që transporton astronautët e saj d

Protestuesit janë përplasur me forcat e sigurisë në shumë qytete në Shtetet e Bashkuara, pas vdekjes së afrikano-amerikanit, George Floyd

Italia regjistroi në 24 orët e fundit 111 viktima dhe 416 raste pozitive me Covid-19.