Austria nisi hetimet, reagon ashpër shkrimtari: Nuk kam shtetësi jugosllave

09/11/2019 - 12:40

Autoritetet austriake nisën hetimin ndaj fituesit të çmimit Nobel në Letërsi, shkrimtarit Peter Handke, për të zbuluar nëse ai ka humbur apo jo shtetësinë e Austrisë, pasi kishte dyshime të forta se ka pranuar shtetësinë e ish-Jugosllavisë në vitin 1999.

Në lidhje me këtë, ka reaguar shkrimtari Handke, i cili ka mohuar të ketë shtetësi jugosllave.

"Nuk kam shtetësi jugosllave. Kam marrë vetëm pasaportën e udhëtimit", citohet të ketë thënë Handke, shkruan “Novosti”. Ndërsa më tej, Handke pyet "Kush e thotë këtë?", teksa po përgatit fjalimin që do të lexojë në eventin që do të mbahet më 10 dhjetor në Stokholm për çmimin Nobel.

Ndërkohë, nëse rezulton e vërtetë që shkrimtari austriak ka marrë shtetësinë jugosllave në vitin 1999, ai do të humbte automatikisht shtetësinë austriake.

Dhënia e çmimit Nobel për shkrimtarin Peter Handke ngjalli revoltë te shqiptarët, por dhe reagime të ashpra në rang botëror, për shkak të deklaratave të tij anti-shqiptare, dhe që nxisnin luftën, por edhe për faktin se ai kishte qenë një mbështetës i ish-liderit të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviç.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Venecia po përgatitet për një “valë përmbytjesh”, që mund të “pushtojë” të gjithë qytetin.

Protestat e “Jelekëve të Verdhë” në Francë shënojnë përvjetorin e tyre të parë të dielën me pjesëmarrje më të ulët sesa demonstratat.

Autoritetet njoftuan se 16-vjeçari që hapi zjarr në një shkollë të mesme të Kalifornisë duke vrarë 2 persona, ka vdekur.

Në 10 muajt e parë të vitit 2019 pati më pak azilkërkues në Gjermani, sesa në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, sipas shifrave të publi

Shirat intensiv që kanë përfshirë pothuajse të gjithë Italinë kanë sjellë probleme të mëdha në qarkullimin e mjeteve duke paralizuar shum

Bora, akulli dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike për dhjetëra e mijëra shtëpi në Francën juglindore

Miliona amerikanë po ndjekin seancat dëgjimore në Kongresin amerikan lidhur me procesin për shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

Turqia ka dëbuar mbi 50.000 emigrantë nga Stambolli, përfshirë më shumë se 6,000 sirianë, që nga fillimi i një fushate kundër migracionit

Kupola e një xhamie është shembur gjatë ndërtimit në Turqi, duke bllokuar një inxhinier nën rrënoja për plot 24 orë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, do të vizitojë Londrën në fillim të dhjetorit për të marrë pjesë në një samit të NATO-s.