Austria sërish në izolim, nga 3 nëntori mbyllen restorante e hotele

31/10/2020 - 18:34

Austria i rikthehet bllokimit. Shifrat e larta nga koronavirusi kanë bërë që autoritetet austriake të vendosin për një tjetër mbyllje.

“Nga 3 nëntori, Austria do të mbyllet për të mbajtur nen kontroll përhapjen e pandemisë së COVID-19”, deklaroi kancelari Sebastian Kurz.

Qeveria austriake ka vendosur mbylljen e restoranteve dhe hoteleve deri më 30 nëntor.

Duke filluar nga e marta, austriakët do të ndalohen të lënë shtëpitë e tyre nga ora 20:00 pasdite deri në orën 6:00, me disa përjashtime. Restorantet do të mbyllen për shërbimet e darkës për katër javë, ndërsa shërbimet e marrjes dhe dorëzimit do të vazhdojnë. “Të gjitha kompanitë që mund të lejojnë punë në distancë, duhet ta bëjnë këtë”, tha Kurz në një konferencë shtypi. "Shkollat do të qëndrojnë të hapura për momentin", shtoi ai.

Austria raportoi 5,349 raste të reja COVID-19 më herët gjatë ditës, pasi raportoi një rekord të ri të lartë në infeksionet ditore të premten.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zyrtarja që shërben si kontakti më i afërt i Presidentit Trump në Departamentin e Drejtësisë nuk do të lejohet të futet në ndërtesë, pasi

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas falënderoi kryetarin e radhës së OSBE-së, Edi Ramën, për kompromisin e arritur me stafin

Facebook-u do të fillojë të heqë pretendimet e sajuara lidhur me vaksinën kundër COVID-19 nga platforma e tij, njoftoi kjo kompani të enj

Britania u bë i pari vend perëndimor që miraton përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit, duke shkaktuar jo pak reagime nga Bashkimi Eu

Më shumë se 1,5 milionë vdekje nga COVID-19 janë regjistruar zyrtarisht në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë, për gati 65 milion

Jo më larg se java e ardhshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i afrohen shifrës së trishtë prej 3 mijë të vdekurish në ditë si paso

“Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale", tha të enjten drejtori Evropi

Vazhdon me ritme të frikshme të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën nga virusi i rr

Facebook dhe Twitter kanë shënjuar një video të presidentit Donald Trump, ku ky i fundit fliste përsëri për manipulim të zgjedhjeve, si p