Avionët e British Airways në tokë, pilotët pesë ditë në grevë për pagat

24/08/2019 - 22:28

Një grevë e paralajmëruar e British Airways muajin e ardhshëm do të shkaktojë të paktën pesë ditë radhazi anulime fluturimesh. Pilotët e British Airways njoftuan tre ditë grevë, në datat 9,10,27 shtator, në një përplasje në lidhje me pagat. Pavarësisht se grevat e para nisin më 9 dhe 10 shtator, disa pasagjerëve që do të udhëtojnë mes datave 8 dhe 12, u është thënë se fluturimet e tyre janë anuluar dhe duhet të riprenotojnë ose të kërkojnë rimbursim.

Sidoqoftë, shumëkush ka thënë se nuk kanë mundur të arrijnë marrëveshje alternative me British Airways.

Kjo kompani, ka mbi 145 mijë udhëtarë çdo ditë, dhe më shumë se 280 avionë, të cilët ngrihen në fluturim nga një cep i botës cdo 90 sekonda. Në një deklaratë, vetë British Airways thotë se po bën gjithçka që mundet për të parandaluar që greva e padrejtë sipas saj, të mbahet, dhe të prishë planet e udhëtimit të klientëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kujdes kur zgjidhni mjekun! Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar.

Presidenti Donald Trump ka konfirmuar se djali i Osama bin Ladenit është vrarë në një operacion kundër terrorizmit në SHBA.

Snowden paralajmëron dhe promovon: Në disa intervista, ish-punonjësi i shërbimit të fshehtë të Shteteve të Bashkuara, Edward Snowden, par

Ish-kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha se ka dhënë dorëheqje nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Er

Organizata për ndihma Malteser ka publikuar një raport për migracioni, ku jepen lajme të mira për ekonominë.

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar në Turqi, në zonën Kulp të Dijarbakirit.

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se ka pezulluar për 24 orë faqen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu për shkak të shkeljes të

Planet e Qeverisë britanike për largim nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, tregojnë vështirësi të mundshme në sigurimin e ilaçeve dhe n

Mbrojta e klimës, digjitalizimi, siguria nacionale… janë vetëm disa nga sfidat, për të cilat foli Angela Merkel në Bundestag.

Gjermania kritikoi premtimin kontrovers të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të aneksuar pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor