Avionët luftarakë grekë rrethojnë anijen turke në Egje

23/02/2021 - 17:09

Ndizen sërish tensionet mes Turqisë dhe Greqisë. Pasi Ankaraja nxori anijen “Cesme” në lundrim për mision kërkimor në Egje, pala turke akuzon Greqinë se e ka “ngacmuar” me avionë F-16-të.

Agjencia shtetërore turke e lajmeve “Anadolu” duke cituar burime në Ministrinë Turke të Mbrojtjes shkruan se katër avionë grekë F-16 “ngacmuan” anijen “Cesme”.

“Katër F-16 që i përkasin Forcës Ajrore Greke i janë afruar anijes “Cesme”, e cila po kryen kërkime në ujërat ndërkombëtare në Egje” thuhet në reagim

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Butani është një prej të paktave vende të prekura pak nga koronavirusi.

Presidenti Joe Biden tha ditën e  shtunën se administrata e tij do të bëjë të hënën një njoftim lidhur me Arabinë Saudite, pasi raporti i

Një masë akulli prej 1.270 kilometrash katrorë u shkëput nga shelfi i akullit Brunt në perëndim të Antarktidës.

Një polic në Virxhinia ka humbur jetën pasi është qëlluar me armë gjatë detyrës.

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një karrocë ceremoniale pranë qytetit antik romak të Pompeit.

Me rreth 20 000 vdekje nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, Republika Çeke shtrëngoi sërish kufizimet, ndërkohë që sistemi shënde

Themeluesit e prodhuesit të vaksinave, BioNTech do të nderohen me urdhrin më të lartë të meritës për angazhimin e tyre kundër pandemisë s

Një video që po qarkullon në rrjet prej pak ditësh ka tërhequr jo pak vëmendje dhe ka shqetësuar vendin e tij.

Brazili po përballet me “një tragjedi” të shkaktuar nga “një valë e re” e pandemisë Covid-19, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në bazë të treguesve të  analizës së të dhënave të fundit nga Komiteti tekniko-shkencor, ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza sapo ka