Avionët turq bombardojnë qytetin në kufi

20/01/2018 - 20:35

Avionët turq kanë nisur këtë të shtunë bombardimin e objektivave kurde në qytetin e Afrinit në Sirinë veriore, në një lëvizje që ka gjasa të shkaktojë tension me SHBA-në.

Ankaraja zyrtare dhe Presidenti Erdogan kanë akuzuar ashpër SHBA-në ditët e fundit se po armatosin militantët kurdë. Uashingtoni thotë se po i armatos për luftën kundër terroristëve të ISIS-it, ndërsa Erdogan ka frikë se ato armë mund të përdoren edhe kundër Turqisë.

Turqia i konsideron grupet kurde të YPG-së dhe PYD-së si krahët sirianë të organizatës terroriste kurde në Turqi, PKK, si pasojë e luftës me të cilën janë vrarë mbi 40 000 persona në 4 dekadat e fundit.

Ndërkohë, Siria ka paralajmëruar më parë se do të rrëzonte avionët turq nëse ato do të shkelnin hapësirën e saj ajrore, por deri më tani nuk ka lëvizje nga Damasku.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tifoz 53-vjeçar, i quajtur Karlo Valoni ka humbur jetën ditën e djeshme, pak minuta pasi ai ka dalë nga stadiumi “Tardini”, ku ishte

Personi që shfaqet në këtë foto është sozia i gazetarit të vrarë saudit Xhamal Kashogxhi.

Të paktën 11 civilë e kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të bombës së vendosur në skaj të rrugës në provincën Nangarhar në lindje

Miliarderi i rrëmbyer i Tanzanisë, Mohammed Dewji, është liruar vetëm 10 ditë pasi u kap nga njerëz të armatosur në qytetin e Dar es Sala

Britanikët, që janë të frikësuar nga një jetë jashtë Europës, do të mblidhen nga të gjithë cepat e vendit në Londër, në përpjekje për të

Tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump kanë ngadalësuar rritjen ekonomike të Kinës.

Më shumë se 60 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur në Indi, pasi një tren mori përpara turmën e njerëzve.

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropë