Bankat i “kthejnë kurrizin” Obamës

11/10/2012 - 00:00

 

Pasi financuan me shuma të mëdha fushatën elektorale të 2008, bankat kryesore amerikane duket se e kanë braktisur Barak Obamën dhe i kanë ofruar mbështetje rivalit të tij Mitt Romney. Lajmi që publikohet në të përditshmen Wall Street Journal pritet të peshojë mjaft në fazën e mbetur të fushatës presidenciale. 

Goldman Sachs, JpMorgan, Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley etj., që në 2008 përbënë për Obamën zërin e dytë në fondet e mbledhura për të këtë vit kanë dhuruar më shumë se 5 milion dollarë për rivalin republikan. Në 40 vitet e fundit, që nga koha kur kongresi krijoi sistemin e financimit të fushatave elektorale nuk ishte konstatuar një ndryshim kaq i theksuar në mbështetjen e ofruar.

Shifrat duket se flasin mjaft qartë për këtë. Nëse në vitin 2008 Goldman Sachs financoi fushatën e presidentit aktual me 1 milion dollarë, këtë vit i ka dhënë vetëm 136 mijë USD kundrejt 1.8 milion të Romneyt. JpMorgan, Citigroup, Bank of America dhe Morgan Stanley kanë sponsorizuar fushatën e Romneyt me 3.3 milion dollarë, përkundrejt 650.000 USD të derdhura në arkën e presidentit me ngjyrë.

Sipas Wall Street Journal arsyet se pse Goldman Sachs i ktheu krahët Obamës duhen kërkuar në reformën e tregjeve të vënë në zbatim nga kreu i Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë bankat e tjera duket se nuk e kanë gëlltitur faktin që nuk u mor opinioni i tyre para se të nisnin të aplikoheshin rregullat e reja.  Në veçanti bëhet fjalë për rregullin Volcker Rule, një masë kjo që kufizon aktivitetin spekulativ të bankave, një prej aktiviteteve më fitimprurëse për Goldman Sachs.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkimi Evropian ka marrë masa ndëshkuese ndaj Turqisë, pas operacioneve që kjo e fundit ka nisur prej disa ditësh në Siri.

Gjykata e Lartë spanjolle i dënoi me nga 9 deri në 13 vjet heqje lirie 9 udhëheqës të Katalonjës për rolin e tyre në përpjekjet për pavar

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka ndarë çmimin Nobel për Ekonomi për ekonomistët; Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kre

Forcat ushtarake siriane janë zhvendosur pranë kufirit me Turqinë për t’i kundërpërgjigjur me armë agresionit turk ndaj kurdëve që ndodhe

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau u shfaq si rrallëherë më parë në publik, i veshur me një jelek antiplumb dhe i rrethuar nga forca të

Zgjedhjet e sotme lokale në Hungari do të kishin kaluar pa u vënë re nëse do të kishte dalë në internet para zgjedhjeve një video e orgji

Tajfuni shkatërrues “Hagibis”, një nga më të fuqishmit e regjistruar ndonjëherë në Japoni, ka lënë gjurmët e tij vrastare. Dje në mëngjes

Pas humbjes së kandidates franceze për në Komisionin e BE, Sylvie Goulard, presidenti i Francës e ka rritur presionin ndaj presidentes së