Bankat i “kthejnë kurrizin” Obamës

11/10/2012 - 00:00

 

Pasi financuan me shuma të mëdha fushatën elektorale të 2008, bankat kryesore amerikane duket se e kanë braktisur Barak Obamën dhe i kanë ofruar mbështetje rivalit të tij Mitt Romney. Lajmi që publikohet në të përditshmen Wall Street Journal pritet të peshojë mjaft në fazën e mbetur të fushatës presidenciale. 

Goldman Sachs, JpMorgan, Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley etj., që në 2008 përbënë për Obamën zërin e dytë në fondet e mbledhura për të këtë vit kanë dhuruar më shumë se 5 milion dollarë për rivalin republikan. Në 40 vitet e fundit, që nga koha kur kongresi krijoi sistemin e financimit të fushatave elektorale nuk ishte konstatuar një ndryshim kaq i theksuar në mbështetjen e ofruar.

Shifrat duket se flasin mjaft qartë për këtë. Nëse në vitin 2008 Goldman Sachs financoi fushatën e presidentit aktual me 1 milion dollarë, këtë vit i ka dhënë vetëm 136 mijë USD kundrejt 1.8 milion të Romneyt. JpMorgan, Citigroup, Bank of America dhe Morgan Stanley kanë sponsorizuar fushatën e Romneyt me 3.3 milion dollarë, përkundrejt 650.000 USD të derdhura në arkën e presidentit me ngjyrë.

Sipas Wall Street Journal arsyet se pse Goldman Sachs i ktheu krahët Obamës duhen kërkuar në reformën e tregjeve të vënë në zbatim nga kreu i Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë bankat e tjera duket se nuk e kanë gëlltitur faktin që nuk u mor opinioni i tyre para se të nisnin të aplikoheshin rregullat e reja.  Në veçanti bëhet fjalë për rregullin Volcker Rule, një masë kjo që kufizon aktivitetin spekulativ të bankave, një prej aktiviteteve më fitimprurëse për Goldman Sachs.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frika për shpërthimin e epidemisë së koronavirusit e ka detyruar qeverinë italiane të kërkojë ndërprerjen e të gjitha aktiviteteve sporti

“Për fat të keq të infektuarit me koronavirus me siguri i tejkalojnë njëqind të prekur në të gjithë vendin” - konfirmoi presiden

Shtatë persona kanë gjetur vdekjen në Turqi nga tërmeti me magnitudë 5.7 të shkallës Rihter, që goditi vendin mëngjesin e sotëm.

Më 24 shkurt administrata Trump do të nisë zbatimin e rregullave të reja për emigrantët që janë përfitues të programeve për ndihmë shtetë

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-e ka vendosur vendin në “alarm të kuq” pasi raportoi vdekjen e pestë nga koronavirusi dhe më shumë

Një tërmet me magnitudë 5.7 të shkallës Rihter është regjistruar mëngjesin e sotëm në kufirin mes Turqisë dhe Iranit.

Për përballimin e emergjencës epidemike nga koronavirusi, qeveria italiane ka miratuar një draft ligj me masa specialee të emërtuar "Masa

Vazhdon e rritet numri i të prekurve me koronavirus në Itali duke ndezur kështu dritën e kuqe të alarmit.

Koronavirusi vazhdon të përhapet: rasti i parë është regjistruar në Piemonte (është një 40 vjeçar nga Torino) dhe në Milano ku ka dy rast

Kina raportoi një rënie të fortë të numrit të vdekjeve dhe raste të reja me koronavirus të shtunën, por zyrtarët e Organizatës Botërore t