Barcelona nuk gjen qetësi, mbi 500 mijë qytetarë katalanas në protestë

18/10/2019 - 22:12

Mbi 500 mijë qytetarë të Katalonjës kanë protestuar për të pestën ditë radhazi pas vendimit të Gjykatës së Lartë spanjolle për të burgosur liderët separatistë katalanas.

Protestuesit dolën në rrugë duke kërkuar lirimin e të burgosurve. Gjatë ditës në përgjithësi protesta kaloi e qetë me raste sporadike dhune me policinë me rënien e mbrëmjes.

Policia përdori gazin lotsjellës për të larguar protestuesit nga rrugët kryesore, të cilat qëndruan për disa orë të bllokuara. Autoritetet janë shprehur se në protestën e sotme morën pjesë më shumë se 520 mijë persona.

Protestat e ditëve të fundit në Katalonjë erdhën pas dënimeve me burg që drejtësia spanjolle vendosi për 9 drejtues të lartë të rajonit, përfshirë këtu dhe ish-zëvendëspresidentin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 pe

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermani

Duke përshkallëzuar luftën e tij me kompanitë e mediave sociale Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që sfido

Për të dytën ditë radhazi, autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vetëm një viktimë nga koronavirusi.

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 70 viktima e 593 raste pozitive më shumë me Covid-19. Numri i përgjithshëm i viktimave ka arri

Nga sot Anglia dhe Skocia do të nisin zbatimin e sistemit të gjurmimit të kontaktit nëpërmjet telefonit.

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka kërcënuar me sanksione të BE-së ndaj "atyre që janë përgjegjës", duke përfshirë një shtetas rus, për

Fondacioni i miliarderit Bill Gates premtoi se do të përqendrohet me të gjitha burimet e tij në luftimin e koronavirusit, sipas Financial

Qipro do të mbulojë shpenzimet për cilindo turist që rezulton pozitiv me koronavirus gjatë pushimeve në vend.

Numri i rasteve të reja dhe vdekjeve nga Covid-19 vazhon të rritet, por me ritme më të ngadalta.