Bashkëpunim me Rusinë, FBI ka hetuar presidentin Trump

12/01/2019 - 20:36

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar një artikull të gazetës “New York Times”, ku raportohet se FBI ka hapur dyshimet ndaj presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për bashkëpunim të fshehtë me Rusinë.

Ligjvënësit ishin shqetësuar në kohën kur Trump, në maj të vitit 2017, kishte larguar drejtorin e FBI-së James Comey, thuhet në raport.

Ky hetim thuhet se ka ekzaminuar nëse Trump është kërcënues i sigurisë kombëtare. Trump kishte deklaruar se nuk ka asnjë arsye apo provë për të hapur këtë çështje.

“Kjo është absurde”,  tha sekretarja për mediat në Shtëpinë e Bardhë, Sarah Huckabee Sanders. “Përkundër që presidenti Obama, ka lejuar Rusinë dhe vendet tjera të shtyjnë Amerikën poshtë e lartë, presidenti Trump ka qenë i ashpër me Rusinë”, shtoi ajo.

Më 2016-ën, shërbimet e  inteligjencës të Shteteve të Bashkuara ka arritur në përfundim se Rusia ka zhvilluar sulme kibernetike me anë të lajmeve të rreme në rrjetet sociale, për të favorizuar kandidaturën e Donald Trump dhe për të dëmtuar rivalen, Hillary Clinton.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre veta u vranë dhe nëntë të tjerë u plagosën nga të shtënat në një tramvaj në qytetin Utrecht të Holandës, tha prefekti i këtij qyteti

Kreu i Dhomës së Përfaqësuesve të Britanisë, John Bercow ka përjashtuar një tjetër votim mbi marrëveshjen e mëparshme të Brexit, u refuzu

Mëngjesin e sotëm është raportuar për një sulm me armë në qytetin hollandez të Utrecht.

Pa kaluar shumë kohë nga mbyllja e një shtegu të parave të pista hapet një tjetër në horizont, i cili përdoret nga kriminelë e trafikantë

Rritet numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve të furishme që kanë goditur provincën indoneziane të Papua, duke shkaktuar edhe rrëshqit

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern njoftoi sot se qeveria e saj binte dakord në parim për ashpërsimin e legjislacionit për ar

Politika e Bashkimit Europian të kujton praktikat e byrosë politike të ish-vendeve komuniste, dëgjohet nga qarqet populiste të djathta pa

Qeveria franceze ka marrë që nga nëntori masa të forta kundër prishësve të rendit e qetësisë.

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, ka kritikuar Rusinë në prag të pesëvjetorit të aneksimit të Gadishullit u

Këtë të diel është përfshirë nga flakët kisha historike e Saint-Sulpice e Parisit, e cila u përdor në filmimin e autorit amerikan Dan Bro