BBC: Italia i frikësohet një tjetër vale shpërthimi të koronavirusit në jug të vendit

26/03/2020 - 16:46

Rajonet në Itali që janë goditur më rëndë nga pandemia e koronavirusit, kanë së fundmi rënie të konsiderueshme të shifrave të viktimave dhe të të infektuarve, por sipas BBC, shqetësimet janë tashmë në rritje se jugu i vendit mund të bëhet një tjetër vatër e nxehtë.

Raportimet e fundit për të dhënat nga rajoni verior i Lombardisë sugjeruan se epidemia mund të ngadalësohet në epiqendrën e saj. Por disa zona në jug po shohin një rritje të madhe të numrit të vdekjeve, duke shtuar kështu frikën se shërbimi shëndetësor mund të përfshihet nga kolapsi.

Italia ka raportuar 7.503 vdekje nga koronavirusi dhe 74,386 raste të konfirmuara pozitiv.

Të infektuarit dhe vdekjet janë shumë më pak të përhapura në jug të Italisë, por shenja shqetësuese po vijnë nga rajone të tilla si Campania rreth Napolit dhe Lazio i Romës ku sistemi shëndetësor konsiderohet shumë më pak i kualifikuar sesa në veriun “e pasur”. Deri më tani ka pasur 74 vdekje në Campania dhe 95 në Lazio.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka rekomandime të qarta për vendet dhe rajonet lidhur me lehtësimin e masave ndaj pandemisë, por u

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 403 viktima në Belgjikë duke e çuar totalin e përgjithshëm në 2,035 persona të vdekur nga COVID-19.

743 persona kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në Spanjë në 24 orët e fundit, raportoi Ministria e Shëndetësisë, një shifër në

Një burrë nga Illinois ka vrarë gruan e tij dhe më pas ka qëlluar veten, pasi dyshonte se bashkëshortja e tij ishte e infektuar me korona

Kryeministri britanik Boris Johnson kaloi natën e dytë në spitalin e St.Thomas në Londër teksa gjendja e tij u përkeqësua.

Kina nuk raportoi sot asnjë rast të vdekjes nga koronavirusi.

Presidenti Donald Trump ofroi ndihmë për shërimin e kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili të hënën u dërgua në kujdes intensiv me

Ndërsa Austria dëshiron t’i zbusë gradualisht masat kundër epidemisë së koronës, qeveria gjermane do të vazhdojë kursin e kufizimeve –sep

Koronavirusi shënon 74 mijë viktima në gjithë botën teksa numri i të shëruarve ngelet gati 4-fish më i lartë 277 mijë.

Turqia ka raportuar se 75 persona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit si pasoje e koronavirusit.