BE refuzon Rusinë, nuk e pranon të bëhet pjesë e G7

22/08/2019 - 16:18

Bashkimi Evropian kundërshton një ftesë të pakushtëzuar për Rusinë, që do të mundësonte ribashkimin e saj në bisedimet mes lidereve botërorë të G7-ës. Pohimin e bëri për Reuters një zyrtar i lartë europian.

Shtatë udhëheqësit e vendeve më të zhvilluara  dhe industrializuara te globit do të takohen këtë fundjavë në resortin francez të Biarritz. Formati, i njohur dikur si G8 e përfshinte edhe Rusinë, por ajo u përjashtua prej radhëve të tij në 2014-ën, pas aneksimit të Krimesë dhe mbështetjes që Moska u dha rebelëve në lindje të vendit.

Duke folur në kushte anonimiteti, zyrtari u shpreh se arsyet e përjashtimit të Rusisë “mbeten të vlefshme” dhe se çdo ofertë kthimi do të ishte në fakt “një shenjë dobësie”. Presidenti amerikan, Donald Trump është shprehur se mbështet kthimin e Moskës në grupin e G7-ës, takimin e të cilit, Shtetet e Bashkuara do ta organizojnë vitin që vjen.

Deklarata e tij erdhi disa ditë para se të mbërrijë në jug të Francës për të marrë pjesë në samitin e sivjetshëm të grupit.

“Është shumë më e përshtatshme të kemi Rusinë aty. Duhet të kthehet në G8, sepse shumë gjëra për të cilat ne flasim kanë të bëjnë pikërisht me të”, ka qenë komenti i presidentit amerikan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump mësohet t’i ketë ofruar ndihmë Kinës lidhur me përpjekjet për të kontrolluar

Ushtria amerikane i është bashkuar një hetimi për një aeroplan që u rrëzua në lindje të Afganistanit të hënën.

Qeveria turke po përgatitet seriozisht për tu përballur me një tërmet të fuqishëm në Stamboll. Deklarata e ministrit të brendshëm Sulejma

Një tërmet i shkallës 5.4 rihter goditi provincën Fars në jug të Iranit të hënën, njoftoi TV shtetëror iranian.

Përmes një postimi në Twitter në disa gjuhë të botës, Papa Françesku kujtoi 75-vjetorin e çlirimit të kampit nazist të vdekjes në Aushvic

Megjithëse hetimet sapo kanë nisur mbi motivet e aksidentit me helikopter që shkaktoi vdekjen e ish-lojtarit të Lakers, Kobe Bryant, dhe

Një avion pasagjerësh me 135 persona në bord rrëshqiti nga pista dhe përfundoi në një autostradë në Iran.

Detaje të tjera zbardhen nga aksidenti tragjik, që i mori jetën yllit botëror të basketbollit, Kobe Bryant me vajzën e tij 13-vjeçare.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Fatkeqësive (CDC) në Kinë ka filluar të zhvillojë një vaksinë kundër epidemisë së koronavirusit

Koronarovirusi është paraqitur tek 4 persona në Australi të cilët së voni kishin vizituar Kinën, ku edhe është përhapur ky virus, deklaru