BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!

09/05/2021 - 17:47

“Për momentin, Komisioni Europian nuk e ka rinovuar kontratën aktuale për vaksinat anti-Covid të zhvilluar nga AstraZeneca, e cila skadon në fund të qershorit”, deklaroi komisioneri europian i tregtisë, Thierry Breton, lëvizje kjo që e çon në një tjetër nivel luftën e Brukselit me kompaninë britaniko-sudeze.

Muajin e kaluar, KE-ja ndërmori veprime ligjore kundër AstraZeneca-s, për të cilën tha se nuk kishte respektuar kontratën e furnizimit me vaksina anti-covid e nuk kishte një plan të qartë mbi afatet kohore të dorëzimit të dozave.

Firma e quajti të padrejtë këtë hap të bllokut dhe deklaroi se do ta mbronte me forcë veten  në gjyq. BE-ja është ankuar prej kohësh se kontrata e firmosur 27 gushtin e 2020-tën, e cila parashikonte blerjen  e 300 milionë dozave të vaksinës, me opsionin që më vonë të shtoheshin edhe 100 milionë të tjera, për imunizimin e qytetarëve europianë, nuk po vihej në jetë.

Janarin e këtij viti, AstraZeneca e njoftoi BE-në se do të dorëzonte vetëm një të katërtën e dozave që prisnin të merrnin në mars. Kompania pretendoi se kishte hasur probleme në fabrikat e saj të prodhimit, por nga ana tjetër ajo vazhdoi të furnizonte me vaksina Mbretërinë e Bashkuar, çka ngjalli zemërimin e Brukselit, i cili përballej sakaq me indinjatën e qytetarëve për ngadalësinë në fushatën e vaksinimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një sulm me armë ka ndodhur në Austin të Teksasit mëngjesin e së shtunës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose k

Partia nacionaliste në pushtet në Hungari ka paraqitur një ligj për të ndaluar tekstet me përmbajtje që promovojnë homoseksualitetin dhe

Darnella Frazier, një adoleshente nga Minesota, videoja e të cilës shpërfaq vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd nga një zyrtar pol

Rreth 33,000 fëmijë tejet të kequshqyer në rajonin Tigray të Etiopisë janë në rrezik të lartë të vdekjes, ka thënë Agjencia për Fëmijë e

Udhëheqësit demokratë të Senatit kërkuan që ish-Prokurorët e Përgjithshëm Bill Barr dhe Jeff Session, të cilët kanë shërbyer gjatë admini

Më shumë se 90 për qind e rasteve me koronavirus në Britaninë e Madhe janë të variantit, Delta, i identifikuar fillimisht në Indi.

Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar ditën e sotme një fabrikë të re përpunimi në Francë, ku do të prodhohet vaksina e Modernas për k

Varianti Delta i koronavirusit, apo lloji i virusit SARS-CoV-2 që u përhap nga India, po përbën rrezik për shëndetin e banorëve të Europë

Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të lehtësojnë kufizimet për udhëtime gjatë verës, ku do të lejohen turistët e vak