BE rrit listën e të sanksionuarve rusë

15/03/2019 - 21:08

Bashkimi Evropian shtoi tetë zyrtarë rusë në listën e sanksioneve për, siç tha, përfshirjen e tyre në aneksimin e tri anijeve të Ukrainës dhe kapjen e 24 pjesëtarëve të ekuipazhit të tyre, në Ngushticën Kërç, nëntorin e kaluar.

Atëbotë, Moska ka thënë se tri anijet e Marinës së Ukrainës kanë hyrë ilegalisht në ujërat territorialë të Rusisë.

Ky pretendim është hedhur poshtë nga Kievi dhe pjesa më e madhe e komunitetit ndërkombëtar. Bashkimi Evropian ka sanksionuar zyrtarë të lartë rusë qëkur Rusia ka aneksuar gadishullin ukrainas të Krimesë në mars të vitit 2014 dhe menjëherë pas kësaj ka nisur mbështetjen për separatistët në lindje të Ukrainës.

Lista e sanksioneve e BE-së përfshin tani 170 individë dhe 44 entitete ruse.

Në mesin e zyrtarëve të lartë të sanksionuar nga sot është Sergei Stankevich, nga Shërbimi Federal i Sigurisë në Krime, dhe gjenerali Aleksandr Dvornikov, udhëheqës i krahut jugor të Forcave të Armatosura të Rusisë./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas skandalit me videon e zv.Kancelarit të Austrisë Heinz-Christian Strache, Kancelari austriak ka kërkuar zgjedhje të parakohshme.

Një ish-oficer i CIA-s u dënua me 20 vjet burg për dhënie të informacionit që lidhet me sigurinë kombëtare një agjenti të Republikës Popu

Një varkë me 5.4 ton hashash është kapur në Kanalin e Sicilisë ndërsa mësohet se gjatë operacionit janë arrestuar 3 turq.

Pas skandalit me publikimin e videos, zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen sot.

Laburistët ndërprenë bisedimet për Brexitin pa asnjë kompromis.

Perandoria e pasurive të patundshme të Presidentit Donald Trump ka siguruar miliona dollarë  të ardhura vitin e kaluar.

Zv/komandanti i Gardës Revolucionare Iraniane Mohammad Saleh Jokar ka paralajmëruar se flota amerikane në Gjirin Persik është brenda rrez

Me dhjetëra kufoma shihen të hedhura nëpër dyshemetë e morgut të Tihuanës, në Meksikë.

Kryeministrja britanike, Theresa May ka përcaktuar kohën e largimit të saj dhe ka shkrepur edhe “plumbin” e parë të startit, për ata që j

Ditën e djeshme presidenti amerikan, Donald Trump paraqiti planin e tij për reformimin e sistemit të emigracionit, duke thënë se do që të