BE synon të vaksinojë 70% të të rriturve deri në qershor

19/01/2021 - 19:56

Komisioni Evropian po synon të vaksinojë kundër COVID-19 të paktën 70 për qind të popullsisë së rritur të BE-së deri në qershor, tha zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas, gjatë një konference të martën.

Ky plan është rënë dakord në një takim me të gjithë komisionerët e BE, në kohën që fushatat e vaksinimit po vijojnë  në 27 vendet anëtare të bllokut.

27-vendet anëtare filluan vaksinimin tre javë më parë, ndërkohë që deri më tani BE ka miratuar dy vaksina, të BioNTech / Pfizer dhe atë të Modernës.

Deri në mars të paktën 80 për qind e njerëzve mbi moshën 80 vjeç dhe 80 për qind e punonjësve të kujdesit shëndetësor duhet gjithashtu të vaksinohen në secilin shtet të BE, rekomandon Komisioni Europian.

Mediat e huaja raportojnë se Komisionerja e Shëndetësisë, Stella Kyriakides tha se në bazë të strategjisë së blerjes së përbashkët të BE-së, do të ketë doza të mjaftueshme për të vaksinuar 80 për qind të popullsisë së BE-së prej 450 milionësh. Ajo pranoi, megjithatë, se “procesi i vaksinimit duhet të përshpejtohet”.

Ndërkohë që Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, tha në një deklaratë se përmbushja e qëllimit të 70 përqind brenda katër muajve të ardhshëm mund të jetë “një pikë kthese në luftën tonë kundër COVID-19″.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të rasteve me Covid-19.

Më shumë se 90% e popullit amerikan besojnë se Shtetet e Bashkuara mund të kenë presidenten e tyre të parë grua, kjo thënë sipas një sond

Kancelarja Merkel mendon, se në kohën e koronavirusit shpesh gratë janë më të ngarkuara.

Miliarderi francez Olivier Dassault ndërroi jetë pasditen e sotme, pasi helikopteri ku po udhëtonte u rrëzua.

Një ligjvënës i partisë së kancelares gjermane Angela Merkel tha të dielën se ai do të lëshojë vendin e tij në parlament dhe do të largoh

Autoritetet shëndetësore në Itali bëjnë me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 207 persona nga COVID-19, ndërsa janë shënuar 20

Teksa e gjithë bota ka presuar dëme të mëdha ekonomike për shkak të pandemisë COVID-19, Kina, vendi ku u konfirmuan raste e para, duket s

Autoritetet austriake kanë pezulluar injektimet me një seri të vaksinave kundër COVID-19 nga AstraZeneca, si një masë paraprake, derisa p

Projektligji i presidentit amerikan Joe Biden, për tu ardhur në ndihmë amerikanëve që të përballen me pasojat e pandemisë së koronavirusi