Belgjika drejt katastrofës, spitalet mbushen plot me pacientë

27/10/2020 - 18:56

Belgjika është në prag të një katastrofe të koronavirusit, pasi një zyrtar i lartë i Shëndetësisë paralajmëroi se vendit mund t’i mbarojë numri i shtretërve të kujdesit intensiv brenda dy javëve të ardhshme.

Vendi me 11.5 milionë njerëz ka raportuar mesatarisht më shumë se 13 000 raste në ditë gjatë javës së kaluar, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik Sciensano. Përhapja e Covid-19 në Belgjikë është e dyta më e keqja në Evropë, për sa i përket rasteve të reja për frymë, pas vetëm Republikës Çeke.

Yves Van Laethem, zëdhënësi i Belgjikës për luftën kundër koronavirusit, paralajmëroi se nëse belgët nuk ndryshojnë sjelljen e tyre, njësitë e kujdesit intensiv do të arrijnë kapacitetin e tyre prej 2 000 pacientëve në 15 ditë.

Në një konferencë shtypi të hënën, Van Laethem tha se 1000 nga shtretërit intensivë të vendit tashmë janë duke u përdorur, me gjithsej 1 250 të parashikuar për t’u zënë deri në fund të javës. Si pranimet në spital ashtu edhe të kujdesit intensiv po dyfishohen çdo tetë ditë, shtoi ai.

Në një intervistë me transmetuesin shtetëror RTBF të hënën, Van Laethem shtoi se do të merrej një vendim nëse do të vendoste një bllokim të dytë “para fundit të javës”, duke shtuar se nëse Belgjika nuk sheh “shenja të ngadalësimit të pranimet në spital “, mund të jenë të nevojshme masa më të rrepta.

Qeveria vendosi rregulla të reja mbi popullatën javën e kaluar në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e virusit. Një shtetrrethim është vendosur çdo ditë nga mesnata në 5 të mëngjesit, restorantet dhe kafenetë janë të mbyllura për shërbimet e uljes, dhe njerëzit pritet të punojnë nga shtëpia nëse kjo nuk është e pamundur. Ngjarjet sportive amatore janë anuluar dhe çdo garë profesionale duhet të zhvillohet pa audiencë. Belgjika ka regjistruar gjithsej 333 718 raste dhe 10 899 vdekje që nga fillimi i pandemisë, sipas Sciensano.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse presidenti aktual Donald Trump nuk e ka pranuar humbjen e zgjedhjeve presidenciale, presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuar

Kryeministri Boris Johson ka konfirmuar se Britania e Madhe më 2 dhjetor i jep fund ”Lock-Down” të dytë brenda 2020.

Në fakt të gjithë ishin pro bashkëpunimit multilateral, vetëm një person fliste për madhështinë e tij personale gjatë gjithë kohës.

Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cil

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka reaguar pas publikimit të rezultateve të vaksinës së Universitetit të Oksfordit.

Numri i të prekurve nga koronavirusi në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë.

Policia lokale ka informuar se dy persona kanë ndërruar jetë, si pasojë e një sulmi me thikë në një kishë në San Jose të Kalifornisë.

Ish-Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, do të dalë sot para gjykatës dhe do përballet me akuzat për korrupsion.

I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet nuk arritën të përf