Belgjika regjistroi javën më të nxehtë në histori

14/08/2020 - 08:17

Belgjika ka përjetuar javën më të nxehtë në historinë e saj meteorologjike, njoftoi raportuesi më i famshëm i motit në këtë vend, David Dehenauw.

Ka qenë “java më e ngrohtë që nga viti 1883” me një temperaturë mesatare maksimale prej 33,5 gradë celsius (92,3 Fahrenheit) e regjistruar midis 6 dhe 12 gushtit nga stacioni vëzhgues mbretëror në Uccle, shpjegoi kreu i parashikimit të motit në Institutin Meteorologjik Mbretëror në një postim në Twitter.

Rekordi i ri u tejkalua me 0,1 gradë celsius më shumë se temperatura maksimale javore e mëparshme nga viti 1976.

Së bashku me pjesën tjetër të Evropës Perëndimore, Belgjika ka qenë duke përjetuar valë të nxehtë që nga 4 gushti. Deri para disa kohësh, Belgjika ka qenë e njohur për klimën e saj oqeanike me verë të freskët.

Përfshirë këtë verë aktuale, vetëm 41 valë nxehtësie kanë goditur vendin që nga viti 1901, nga të cilat dhjetë ndodhën në dekadën e kaluar për shkak të ndryshimit të klimës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 24 viktima nga koronavirusi.

Sot në Turqi hyn në fuqi një ligj i ri që imponon kontroll të rreptë shtetëror ndaj mediave sociale, ligj i cili u miratua në fund të kor

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan ka paralajmëruar Armeninë se do të japë llogari për luftën ndaj Azerbajxhanit.

Britania e Madhe po përballet me rritje të ndjeshme të rasteve të reja me COVID-19.

Të paktën tre lëkundje tërmeti tronditën Kaliforninë të martën, për herë të dytë në tre ditë duke i lënë banorët të frikësuar se një tërm

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Itali.

Me vendimin që hyn në fuqi menjëherë, tre parqet ujore të Francës nuk do të mund të marrin ose të shumojnë më delfinë dhe orka.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, rap

Studiuesit në Helsinki kanë zhvilluar një teknikë me të cilën një kompjuter modelon perceptimin vizual duke vëzhguar sinjale nga truri i