Bënin vaksinat kundër poliomielitit, gjenden të vrara nënë e bijë

Postuar: 19/01/2018 - 09:12

Autoritetet e Pakistanit thonë se persona të armatosur kanë vrarë dje një nënë dhe vajzën e saj, të cilat merrnin pjesë në vaksinimin kundër poliomielitit në qytetin jugperëndimor Kueta.

Sipas policisë, Sakina Bibi, 50-vjeçare, dhe vajza e saj Alizah, 20-vjeçare, ishin duke u dhënë hapa të imunitetit fëmijëve, kur dy persona të armatosur në një motoçikletë i kanë qëlluar për vdekje ato.

Deri tani askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për këto vrasje, por militantët në Pakistan rregullisht i sulmojnë punëtorët e vaksinimit kundër poliomielitit dhe rojet e tyre.

Militantët thonë se fushatat e këtilla të vaksinimit janë mbulesë për spiunët perëndimorë apo paraqesin konspiracion për sterilizimin e fëmijëve pakistanezë.

Kryeministri i Pakistanit, Shahid Khaqan Abbasi, e ka dënuar këtë sulm dhe ka urdhëruar hetime.

Zyrtari i lartë lokal në provincën Baloçistan, Mir Abdul Qudus Bizenjo, këto vrasje i ka cilësuar si akt “qyqar dhe terrorizëm”.

REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në një lëvizje të paparalajmëruar, Kim Jong un dhe Moon Jae in u takuan sërish në zonën e çmilitarizuar mes dy koreve.

   Një vrasje-vetëvrasje është regjistruar në Prato, ku një furbollist 25-vjeçar ka vrarë ish-të fejuarën e tij dhe më pas ka vrarë dhe v

   Dy persona të dyshuar për pjesëmarrje në veprimtaritë e një grupi terrorist u arrestuan në Belgjikë, në kuadër të hetimit që ka lidhje

   Presidenti amerikan Donald Trump tha se takimi i tij me liderin e Koresë së Veriut, mundet ende të ndodhë më 12 qershor, pavarësisht s

Që prej ditës së sotme hyjnë në fuqi rregullat e reja të Bashkimit Evropian për mbrojtjen e të dhënave.

Dy persona të paidentifikuar hynë në një restorant gjatë së enjtes në qytetin kanadez të Mississaugës, e aktivizuan një pajisje të improv

   Gjatë ditës së sotme, presidenti amerikan Donald Trump ka anuluar takimin me Kim Jong-Un që pritej të zhvillohej me 12 qershor.

   Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë të forcojnë partneritetin me vendet e Ballkanit në luftën kundër ekstremizmit dhe krimit të

   Pas bërjes publike të letrës dërguar liderit të Koresë së Veriut për anulimin e takimit të programuar më 12 qershor në Singapor, Donal

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump nuk do të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un muajin e ardhshëm në atë që ishte cilë