Betohet Presidenti i 46-të i SHBA-ve, Joe Biden

20/01/2021 - 17:48

Është betuar Presidenti i 46-të i SHBA-ve Joe Biden. Më herët është betuar edhe zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris.

Gjatë ceremonisë së inaugurimit ka patur një prezencë të ulët të pjesëmarrësve, por vihet re shtimi i forcave të ushtrisë.

Ekipi i Biden është përpjekur të minimizojnë turmat e njerëzve dhe u ka kërkuar amerikanëve që të mos udhëtojnë në Washington, DC, por ta ndjekin inaugurimin nga shtëpitë e tyre. Kjo ka ardhur si pasojë, jo vetëm e sigurisë së Presidentit Biden, por gjithashtu edhe si pasojë e pandemisë së COVID-19.

Në vend të njerëzve, komiteti i inaugurimit ka vendosur 200,000 flamuj që përfaqësojnë të 56 shtetet dhe territoret amerikane.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dënohet me 3 vite burg ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, i cili është shpallur fajtor mbi akuzat e përpjekjes për të korruptuar nj

Europa duhet të përgatitet plotësisht për të menaxhuar një epokë të pandemive, edhe kur Covid-19 të jetë mundur, deklaroi për "Financial

Qeveria finlandeze e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend për shkak të rritjes së infeksioneve me coronavirus.

Takis-Rottapharm është vaksina italiane e cila po testohet si fillim në pjesën veri-lindore të Milanos.

Vijon tensioni i lartë mes Greqisë dhe Turqisë. Që të dy vendet janë duke zhvilluar stërvitje të mëdha ushtarake në Egjeu.

Berberët dhe parukeritë në Gjermani të cilët janë mbyllur që nga mesi i dhjetorit për shkak të pandemisë së koronavirusit të hënën do të

Ish-Presidenti i SHBA, Donald Trump u shfaq të dielën si republikani dominues i vendit, me përpjekjen që partia të fitojë përsëri kontrol

Policia në Portin e Messinës në Siçili ka kapur 30 kilogramë marijuanë, që dy korrierë kanë tentuar që t’i transportojnë me ambulancë.

Izraeli do të vaksinojë palestinezët që punojnë në Izrael apo në vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor, tha të dielën zyra për Koord

Gjatë 24 orëve të fundit në shtetin italian janë regjistruar 17,455 raste të reja me koronavirus nga 257,024 tamponë të kryer.