Betohet presidenti i Ukrainës, pritet si yll kinemaje

21/05/2019 - 10:18

Një pritje e denjë për festivalin e Kanës apo çmimet Oskars, ku yjet e ekranit përshëndesin fansat dhe pozojnë në tapetin e kuq. E tillë ishte ceremonia e betimit për presidentin Volodimir Zelenski, i cili la kinemanë për të drejtuar Ukrainën.

I gjashti president ukrainas që pas shkëputjes nga Bashkimi Sovjetik, theu traditën duke ardhur në këmbë në parlament, duke paralajmëruar se betimi i tij, do të ishte i pangjashëm.

Lëvizja e parë e Zelenskit ishte shkrirja e parlamentit dhe thirrja e zgjedhjeve të parakohshme që do të mbahen në tetor. Një tjetër vendim i përfolur ishte urdhri për heqjen e portretit të tij nga zyrat e shtetit.

Jemi të gjithë të barabartë përpara ligjit. Dua që në zyrat tuaja të mos keni fotografinë time. Sepse presidenti nuk është një ikonë, nuk është një idhull. Në vend të portretit tim mbani fotografitë e fëmijëve tuaj, në mënyrë që t’i shihni në sy kur merrni vendime”.

Zelenski tha se qëllimi kryesor i presidencës së tij do të ishte arritja e paqes në jug-lindje të vendit dhe normalizimi i marrëdhënieve me Rusinë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndryshimet e klimës që kanë të bëjnë me ngrohjen globale po përshpejtohen, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Metrologjisë.

Hotelieri dhe filantropi i njohur Barron Hilton ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles.

Ish-zv.presidenti amerikan Joe Biden, kandidat demokrat për president në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, ka kërkuar nga presidenti Do

Bashkimi Evropian ka thënë se negociatorët britanikë dhe ata të BE-së janë pajtuar për të vazhduar diskutimet me qëllim të finalizimit të

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar të premten se mund të lirojë të burgosurit e grupit militant, Shteti Islamik (IS) në kufij

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për një nga sulmet më vdekjeprurëse kundër ushtrisë në Burkina Faso muajve të fundit, raporton faqja e

Psikologët gjermanë kanë biseduar me refugjatët që qëndrojnë në qendrat e pritjes në Lajpcig, Gjermani.

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka shprehur keqardhjen për një fotografi të tijën në vitin 2001.

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar shuma të mëdha për ata që ndihmojnë në kapjen e qindra të burgosurve që janë arratisu

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson, u “zu ngushtë” nga një person teksa po vizitonte spitalin ‘’Whipps Cross’’.