Betohet zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris

20/01/2021 - 17:44

Është betuar zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris.

Ndërkaq Lady Gaga ka kënduar himnin kombëtar. Ajo që vihet rë është prezenca e ulët e pjesëmarrësve dhe forcat e shtuara të ushtrisë.

Ekipi i Biden është përpjekur të minimizojnë turmat e njerëzve dhe u ka kërkuar amerikanëve që të mos udhëtojnë në Washington, DC, por ta ndjekin inaugurimin nga shtëpitë e tyre. Kjo ka ardhur si pasojë, jo vetëm e sigurisë së Presidentit Biden, por gjithashtu edhe si pasojë e pandemisë së COVID-19.

Në vend të njerëzve, komiteti i inaugurimit ka vendosur 200,000 flamuj që përfaqësojnë të 56 shtetet dhe territoret amerikane.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria belge kërkoi që 15 milionë maska ​​pëlhure, të cilat u shpërndanë falas në publik përmes farmacive verën e kaluar, të mos përdore

Përkrahësit e ish-presidentit Donald Trump që ndërmorën sulmin vdekjeprurës në Kapitol më 6 janar kanë lënë të kuptohet se duan të “hedhi

Në Bashkimin Europian janë shpërndarë 51,5 milionë doza të vaksinës, ndërsa janë injektuar deri tani 29,17 milionë doza.

Trendi në rritje i rasteve italiane është tashmë i dukshëm, me të infektuarit e rinj që janë 19886, ndërkohë që dje ishin 16424, dhe vikt

Etna nuk ndalet dhe vazhdon të befasojë dhe të japë spektakël.

Kompania AstraZeneca po përpiqet që t’ia dorëzojë Bashkimit Evropian vetëm 40 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, deri në fund të m

Një burrë nga Ukraina vrau aksidentalisht të fejuarën e tij me një pushkë disa ditë para dasmës së tyre.

Një automjet elektrik mjaft i lirë që shitet në Kinë për 4,500 dollarë tani po kalon shitjet e makinave të shquara elektrike të Tesla-s.

Një forme e re  e koronavirusit po përhapet me shpejtësi në New York dhe besohet se mund të dobësoje efektivitetin e vaksinave.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden anuloi të mërkurën një urdhër të paraardhësit të tij që bllokonte shumë aplikantë të kartës