Biden: SHBA do të jetë në gjendje të administrojë 1 milion doza vaksinash në ditë

26/01/2021 - 08:14

Joe Biden pohoi se beson që SHBA do të jetë në gjendje të administrojë një milion doza të vaksinës COVID-19 çdo ditë në rreth tre javët e ardhshme.

“Unë jam mjaft i sigurt se do të jemi në një pozicion brenda tre javëve të ardhshme ose më shumë për të vaksinuar njerëz në intervalin prej një milion në ditë ose më shumë se kjo”, tha presidenti amerikan.

Presidenti amerikan tha se prodhuesit janë në gjendje të prodhojnë më shumë vaksina “në një periudhë relativisht të shkurtër kohe”, raporton CNN.

Me atë vëllim të vaksinimeve, Biden tha se gjithashtu duhet të ketë infrastrukturë të mjaftueshme – e cila përfshin gjëra të tilla si pajisje mjekësore për të injektuar vaksinën në krahët e njerëzve dhe njësitë e ngrirjes për të ruajtur shishet.

Presidenti amerikan gjithashtu tha se duhet të ketë mjaft njerëz për të administruar dozat dhe lehtësitë ku njerëzit mund të shkojnë për ta marrë atë, “e cila nuk është një detyrë e lehtë”.

“Të gjitha ato gjëra mekanike janë me të vërtetë. Ato tingëllojnë të thjeshta, por të gjitha janë me rëndësi kur ne po përpiqemi të bëjmë një minimum prej 100 milionë vaksinash në 100 ditë”, shtoi ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria amerikane ka bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemi

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona.

Disa media në Gjermani raportojnë se emigrantët e minoritetet sëmuren më dendur me Covid-19.

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Itali.

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse jashtë një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somali

Moska tha se e ka dëgjuar mesazhin e Uashingtonit, që vendosi sanksione të reja ndaj disa zyrtarëve rusë lidhur me helmimin e politikanit

Situata e këtyre ditëve në Republikën Demokratike të Kongos, veçanërisht në kufinjtë lindorë me Ruandën, është pothuajse e pakontrolluesh

Imazhet e asaj që duket si një “anije fluturuese” janë kapur si rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.

Bordi Kombëtar i Shëndetit të Danimarkës ka miratuar përdorimin e vaksinës AstraZeneca Covid-19 te të gjithë personat mbi 18 vjeç, përfsh